„Průzkum Amnesty International ukazuje, že jsou případy, kdy spíš než k identifikaci, prověření a třídění (migrantů) dochází k hrubému zacházení, uvádění v omyl a vyhošťování,“ uvádí AI.

KOMENTÁŘ DNE:

Očima Saši Mitrofanova: Doma, beze stresu nutnosti mít vliv
Někomu chybí cenzura, ukazuje kauza s hrou, kde Ježíš znásilňuje muslimku – Nad snahami brněnských politiků zakázat kontroverzní divadelní hru se zamýšlí Alex Švamberk. Čtěte zde >> 
Znamení odporu – Izrael si od Evropy zaslouží podporu, bojuje i za nás, myslí si Alexander Tomský. Čtěte zde >> 

Amnesty tvrdí, že má věrohodná svědectví o tom, že Italové migranty bezprostředně po vylodění na evropském území prohledávají, aniž by jim poskytli dostatečné informace, bijí je, týrají je elektrickými paralyzéry a vystavují je ponižování sexuálního charakteru.

Ti, kdo jsou vyhoštěni, navíc podle AI na základě mezivládních úmluv často putují do zemí, kde jim hrozí mučení a další útrapy.

Prohlídky bez vysvětlení

Lidskoprávní organizace kritizuje především to, že jsou vyčerpaní migranti podrobováni identifikaci, prohledávání a registraci bezprostředně poté, co se vylodí, aniž by jim bylo plně vysvětleno, čemu jsou vlastně podrobováni.

„Ani nevím, jak jsme se tam dostali. Byla jsem vyděšená. Viděla jsem tolik policistů. Ptali se mě na jméno, příjmení, národnost. Ale moje mysl byla daleko. Nemohla jsem si ani vybavit jména mých rodičů,“ řekla Amnesty International devětadvacetiletá Ada z Nigérie.

„Mnohokrát mi dali elektrický šok paralyzérem, byla jsem příliš slabá na to, abych se mohla bránit. Nemohla jsem odporovat, vzali mi obě ruce a přiložili je na ten stroj,“ cituje AI šestnáctiletou Djoku ze Súdánu.

Italská vláda zatím na obvinění vznesená lidskoprávní organizací nijak nereagovala.