„Tisíce Čechů protestovaly na opozicí svolaném shromáždění v Praze. Šlo o dosud největší demonstraci proti prezidentu Miloši Zemanovi, který svou proruskou a protimigrantskou náladou polarizoval národ,“ píše například v úvodu svého článku agentura Bloomberg.

Aféry kolem udělování státního vyznamenání si všímají také v Kanadě, kde přeživší holokaustu Jiří Brady trvale žije. „Zdá se, že se Torontaň George (Jiří) Brady stal obětí politické odplaty českého prezidenta Miloše Zemana na ministru kultury Danielu Hermanovi, který je jeho synovcem. Herman údajně naštval Zemana i Čínu tím, že se dříve sešel s dalajlamou,“ napsal server CBC.

Americký týdeník Newsweek převzal informace z českých médií. Referoval o „skandálních oslavách 28. října“ nebo „nejnapjatější atmosféře za poslední roky“.

Zemanova pomsta, píší v Rakousku   

Také na Slovensku média o tuzemském dění referují obdobně jako ta česká. Server Aktuálne.sk například konstatuje, že Pražský hrad údajně vyzval českého ministra kultury Daniela Hermana, aby se s dalajlamou nescházel, jinak strýček Brady vyznamenání nedostane. Dále, že Zeman potvrdil, že Hermana žádal, aby schůzku zrušil, ale odmítl souvislost s vyznamenáním.

Rakouský Der Standard o celé kauze kolem ministra kultury Daniela Hermana, Jiřího Bradyho a prezidenta Miloše Zemana informoval velmi obsáhle. To, že prezident nevyznamenal 88letého muže, který přežil holokaust, označil server za ”Zemanovu pomstu”.