„Ve společenství migrantů je to tradice zapalovat příbytky, než je opustí,“ řekla televizi BFMTV prefektka departementu Pas-de-Calais Fabienne Bucciová.

Její slova potvrdil přímo z místa i reportér BBC Simon Jones. Podle něj jde nejspíš o poslední akt vzdoru migrantů, kteří nechtějí odejít, a když už nemají jinou možnost, tak alespoň příbytky zapálí. Nechtějí se dívat, jak úřady jejich improvizovaná obydlí demolují.

Požár v džungli

Mezitím pokračuje evakuace běženců do táborů napříč Francií. Policisté už do přistavených autobusů doprovodili asi tři tisíce ze sedmi tisíc lidí, kteří v táboře pobývali. Další tisícovka nezletilých dětí našla útočiště v dočasných ubytovacích kapacitách poblíž Calais.

Požáry v Calais

Požáry v Calais

FOTO: Philippe Wojazer, Reuters

Požár v džungli

Požár v džungli

FOTO: Philippe Wojazer, Reuters

Stále ale panují obavy, že se část běženců nebude chtít vzdát naděje na cestu do Británie, vytratí se do okolí a vrátí se, až demolice tábora skončí. Až doposud se však vyklízení tábora obešlo bez násilí a větších konfliktů.

Francouzské úřady tento týden začaly vyklízet tábor v Calais.

Francouzské úřady tento týden začaly vyklízet tábor v Calais.

FOTO: Philippe Wojazer, Reuters

Pracovní čety tábor demolují ručně, s pomocí kladiv a dalších nástrojů, protože se francouzské úřady domnívají, že kdyby do džungle poslaly buldozery, vyslalo by to směrem k migrantům špatný signál. Vyklízení by mělo pokračovat až do pátku.