V táboře Moria na Lesbu asi sedmdesát migrantů z Afghánistánu a Pákistánu nejprve házelo kameny na kontejnery azylového úřadu Evropské unie EASO. Pak je zapálili. Zranění nikdo neutrpěl, zaměstnanci EASO stihli zavčas odejít. Řecká policie zadržela 22 migrantů, kterým vadilo, že tábor je přeplněný a žádosti o azyl se vyřizují pomalu.

Tábor je určen pro 3500 migrantů, ale žije v něm na 5000 lidí. Celkem je na řeckých ostrovech v Egejském moři asi 15 000 běženců.

Zapálené kontejnery EASO v táboře na Lesbu

Migranti se vzbouřili také v utečeneckém táboře ve městě Charmanli na jihu Bulharska. Zpravodaj agentury BGNES sdělil, že protest ráno zahájilo kolem 20 afghánských a asi tři desítky syrských migrantů, kteří jsou nespokojeni s podmínkami, které v táboře panují, a chtějí opustit Bulharsko. Nakonec se protestu účastnilo několik set lidí.

Zachráněný migrant vystupuje v Palermu z norské lodi Siem Pilot.

Zachráněný migrant vystupuje v Palermu z norské lodi Siem Pilot.

FOTO: Reuters

V objektu zasáhla policie posílená o oddíly z blízkých měst ze Svilendgradu, Dimitrovgradu a Kardžali. Policisté tábor obsadili.

Od uzavření takzvané balkánské migrační cesty, vedoucí z Řecka přes Makedonii a Srbsko, v březnu letošního roku čelí Bulharsko zvýšenému počtu běženců, kteří přes jeho území ilegálně míří do západní Evropy. Kvůli migrační vlně postavilo na hranicích s Tureckem plot.

Na Sicílii další tisíce migrantů

Do sicilských přístavů v městech Palermo a Messina dorazily v pondělí dvě lodě s více než 1900 migranty, které námořníci zachránili na Středozemním moři. Většinou jde o obyvatele Senegalu, Nigérie, Guineje, Konga a Sýrie. Na svých palubách přivezly také 17 těl lidí, kteří při pokusu dostat se za lepším životem do Evropy zahynuli.

Rakeve s jednou z obětí, kterou přivezla do Palerma norská loď Siem

Rakev s jednou z obětí, kterou přivezla do Palerma norská loď Siem.

FOTO: Reuters

Podle italského listu La Repubblica v pondělí na Sicílii lodě pobřežní stráže a různých záchranných organizací přivezou 4292 migrantů zachráněných v uplynulých dnech.

Minulý týden plavidla u libyjských břehů zachránila přes 6500 migrantů, kteří se na vratkých lodích a nafukovacích člunech snažili dostat do Evropy. Šestadvacet z nich při tom zahynulo.