Ruský server Nastojaščeje vremja (Přítomnost), který je společně provozován Svobodnou Evropou a Hlasem Ameriky, vypátral profil, který si 29letý Moskvan zřídil na sociální síti Instagram pod přezdívkou "i.tak.soidet". Na něm se nejen předváděl jako zámožný mladík se zálibou v drahých automobilech a špercích, ale zároveň jeho prostřednictvím za sebou zanechal digitální stopu, která dokumentovala jeho cestu přes Bělorusko a Polsko až do České republiky, kde byl 5. října zadržen.

Video

Expirované video

Záznam ze zatčení ruského hackera v Praze. Zdroj: Policie ČR

Krátce poté, co server Nastojaščeje vremja publikoval některé údaje z Nikulinova instagramového účtu, profil se změnil z veřejného na soukromý. Ještě před tím si na něm ale kdokoliv mohl prohlédnout početné fotografie luxusního Mercedesu AMG GLE63 (který je vidět i na záběrech ze zadržení), zlatých hodinek Rolex a výrazných šperků či například tenisek, jejichž hodnotu server odhadl v přepočtu na 22 tisíc korun.

Nejvíce se ale na profilu střídala auta. Nikulin se nechal fotit za volantem Bentley Continental Flying Spur, Rolls-Royce Wraith Black Badge či Porsche Macan se speciální úpravou. Předtím sdílel fotografie Aston Martin DBS a Lamborghini Huracan.

Nikulin se na Instagramu chlubil luxusním životním stylem.

Nikulin se na Instagramu chlubil luxusním životním stylem.

FOTO: repro Instagram

Svobodná Evropa také cituje z článku z ruského motoristického serveru AvtoRambler z roku 2015, který se věnuje vozům lamborghini a jejich majitelům. Nikulina popisuje jako úspěšného podnikatele, jehož byznys zahrnuje stavební firmu, autoservis a společnost obchodující s luxusními hodinkami. Právě v rozhovoru pro tento článek Nikulin připustil, že Huracán není jeho první lamborghini.

„Jako idiot“

Server oslovil jednoho z Nikulinových přátel na sociální síti, který si nepřál být jmenován. Ten prohlásil, že se mladík zachoval „jako idiot“, když cestoval do zahraničí, přestože věděl o mezinárodním zatykači Interpolu.

Luxusní Mercedes AMG GLE63 v tuningové úpravě, s nímž Nikulin podnikl cestu přes Bělorusko a Polsko až do Prahy, kde byl zadržen. Pod obrázkem, který cestu dokumentuje, ho jeden z diskutujících upozorňuje na to, že po něm jde Interpol.

Luxusní Mercedes AMG GLE63 v tuningové úpravě, s nímž Nikulin podnikl cestu přes Bělorusko a Polsko až do Prahy, kde byl zadržen. Pod obrázkem, který cestu dokumentuje, ho jeden z diskutujících upozorňuje na to, že po něm jde Interpol.

FOTO: repro Instagram

Poslední status na profilu je z 11. října, tedy šest dní po zadržení. Jde o prostou zprávu ve znění: „Vrátím se brzo, proč ten povyk?“

Poslední status na instagramovém účtu Jevgenije Nikulina

Poslední status na instagramovém účtu Jevgenije Nikulina

FOTO: repro Instagram

Podle televize ABC je Nikulin zodpovědný za masivní útok na profesní sociální síť Linkedin z roku 2012. Nyní ve vazbě a jeho vydání do USA posoudí pražský městský soud. Pokud ho pravomocně povolí, rozhodne ministr spravedlnosti. Mluvčí ruského velvyslanectví v Praze ve středu uvedl, že ambasáda byla oficiálně vyrozuměna o zadržení ruského občana v Česku a že podniká kroky na jeho obranu.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová Nikulinovo zadržení označila za důkaz toho, že americké úřady pořádají globální štvanici na ruské občany.