Nízkou účast potvrdil i místopředseda parlamentu za vládní stranu FIDESZ Gergely Gulyás, podle něj se pohybovala kolem 45 procent. Odborníci odhadovali účast mezi 42 a 46 procenty. Hlasování skončilo v 19 hodin.

Vítězství, zní z FIDESZ po odmítnutí kvót. Podle opozice si však Orbán vstřelil vlastní gól

Do 17:30 dosáhla účast 39,88 procenta, což představuje 3,2 miliónu lidí. Nejnižší byla v Budapešti, kde do půl šesté přistoupilo k urnám pouze 34,9 procenta voličů.

Gulyás přes nízkou účast označil referendum za „jasné vítězství”. Podle něj konečné rozhodování náleží parlamentu, ale „politicky je to vůle lidu, která bude následována”.

Vítězství však ohlásil i předseda opoziční Demokratické koalice Ferenc Gyurcsány, bývalý předseda socialistické vlády. Orbán podle něj referendem riskoval, utrpěl ale porážku. „Vyhráli jsme,” oznámil Gyurcsány na shromáždění strany.

Orbán hovořil i o demisi

Maďaři v plebiscitu odpovídali na otázku: „Chcete, aby Evropská unie nařizovala povinné přemístění osob bez maďarského občanství do Maďarska bez souhlasu maďarského parlamentu?“

Maďaři hlasují v referendu o unijních kvótách.

Maďaři hlasují v referendu o unijních kvótách.

FOTO: Ivan Vilček, Právo

Premiér Viktor Orbán (FIDESZ) se pojistil i pro možnost neplatnosti referenda. Když Orbán s manželkou Anikó Lévaiovou odevzdali svůj hlas ve XII. budapešťském obvodě, předseda vlády označil za nejdůležitější otázku hlasování, zda bude víc hlasů odmítajících unijní kvóty.

„Pokud to tak bude a zvítězí ne, bude to mít důsledky. Pouze maďarský parlament může rozhodnout o tom, s kým chtějí Maďaři žít, a bude to součástí právního systému. To uděláme v případě platnosti, i v případě neplatnosti referenda. Má to jedinou podmínku, aby bylo víc hlasů ne než ano,“ konstatoval Orbán před novináři.

Předseda vlády na otázku novinářů řekl, že pokud by maďarští voliči souhlasili se zavedením kvót a v referendu by zvítězilo ano, podal by demisi.

Premiér Viktor Orbán s manželkou ve volební místnosti

Premiér Viktor Orbán s manželkou ve volební místnosti

FOTO: Bernadett Szabo, Reuters

S NE se počítalo

Už předem bylo jasné, že většina zúčastněných voličů unijní kóty odmítne. Většina opozičních stran totiž vyzvala své sympatizanty, aby se hlasování nezúčastnili a je potřeba počítat i s pasivitou občanů, kteří se nezúčastňují žádného hlasování.

„Byl jsem hlasovat a vyslovil jsem se proti přijímání migrantů,“ řekl Novinkám László Keller z města Győr. „Věřím, že svým hlasováním podpoříme vládu v jejím snažení nepřijímat migranty,“ dodal. József Domonkos byl rovněž odevzdat svůj hlas. „Nechci tady žádné muslimy,“ říká rozhodně.

Éva se obává, že se stejně o všem rozhodne v Bruselu. „Ani nevím, zda má smysl jít hlasovat. Milióny vynaložené na organizování referenda měly jít raději do zdravotnictví,“ mávne rukou.

József Király z Budapešti se referenda nezúčastnil. „Odmítám se zúčastnit podobné šaškárny, která slouží Viktoru Orbánovi pouze k udržení moci. Vždyť tady vůbec nejde o migranty, ale jako vždy o moc,“ říká.

Ne politice proti vůli lidu

Orbán v souvislosti s nedělním referendem konstatoval, že Maďaři svou účastí vyšlou silný signál Bruselu, že nelze dělat politiku proti vůli lidu. Orbán upozornil, že maďarské hlasování je velmi sledované i v zahraničí.

„Rozhodujeme o zdánlivě jednoduché otázce, která však obsahuje vše, co se týče osudu Evropské unieMaďarska,“ uvedl předseda maďarské vlády v textu napsaném pro server magyaridok.hu.