Tábor musí být „zcela odstraněn“ řekl francouzský prezident podle televize SkyNews. Vláda už uvedla, že se tak stane ještě před začátkem zimy.

Holande, který dlouhodobě čelil kritice, že neřeší situaci v Calais, kde se migranti pravidelně pokoušeli proniknout do kamiónů mířících do Velké Británie, uvedl, že situace je „nepřijatelná.“ Podle BBC ale dodal, že na řešení uprchlické krize se musí podílet i Velká Británie, byť se rozhodla odejít z EU. Ta už zahájila dostavbu zdi chránící terminál pro kamióny. [celá zpráva]

Holande oznámil už v sobotu, tedy ještě před svou první návštěvou Calais, že tábor bude uzavřen a všech jeho devět tisíc obyvatel bude přemístěno do uprchlických středisek ve Francii. „Humánně a s úctou přivítáme lidi, kteří mají právo na azyl,“ řekl a dodal, že nikdo, kdo má na azyl právo, deportován nebude.

Na jaře sice byla polovina tábora zlikvidována, od té doby ale prudce vzrostl počet jeho obyvatel. Proti táboru demonstrovali i obyvatelé a přístavní dělníci. Na nečinnost Paříže si stěžovala i starostka. [celá zpráva]

V Calais Hollande a ministři jednali s prefektem oblasti Pas-de-Calais i dalšími místními představiteli. Setkat se mají i s policisty, místními podnikateli a občanskými organizacemi.