„Viděl jsem, že se lidé vracejí do tábora. Ale většina jich zůstává na ulicích,” uvedl dobrovolník Aris Vlashopulos ze švýcarské organizace SAO podle serveru BBC. Škody odhaduje střízlivěji než policie. Podle něj byl tábor zničen z třiceti procent. I tak se ale mnozí nemají kam vrátit. Mnoho stanů plameny zlikvidovaly.

KOMENTÁŘ DNE:
 Na koho padá vina za chování prezidenta – Řešení sporů kolem posledních kroků prezidenta Miloše Zemana hledá Thomas Kulidakis. Čtěte zde >>
  

Očima Saši Mitrofanova: Radost pana Bradyho a politické trucy

Část uprchlíků, kteří na poslední chvíli sbalili svůj majetek, skončila v táborech provozovaných dobrovolníky.

Záběry ohněm zdevastovaného uprchlického tábora Moria zveřejněné na Twitteru.

Podle policie před plameny „uteklo z tábora Moria mezi 3000 až 4000 migranty.“

Vyhořelá část tábora Moria

Vyhořelá část tábora Moria

FOTO: Giorgos Moutafis, Reuters

Zařízení bylo navíc přeplněné, na Lesbu je asi 5700 migrantů, přitom kapacita zařízení pro uprchlíky činila 3600 míst. Podle vládních údajů je na ostrovech na východě Egejského moře na 13 000 lidí, ale v táborech je pro ně jen 8000 míst.

„Moria funguje s překročenou ubytovací kapacitou již celé měsíce... Systém, který nastavila dohoda EU s Tureckem, je nejasný a nekonzistentní. Preferenční zacházení na základě národností vede k napětí v komunitě,” uvedl ředitel řecké pobočky Mezinárodního záchranného výboru (IRC) Panos Navrozidis.

V celém Řecku je nyní asi 60 000 migrantů, z toho 13 000 na řeckých ostrovech.

Podezřelí žháři

Policie zatkla v souvislosti s požárem, který začal po potyčce při rozdělování jídla, devět obyvatel tábora Moria. Jde o Afghánce, Iráčany, Senegalce, Syřana a Kamerunce.

Policie dohlíží na požár v uprchlickém táboře.

Policie jen bezmocně dohlíží na požár v uprchlickém táboře.

FOTO: Michael Schwarz, ČTK/AP

Vyšetřovatelé nepochybují, že požár byl založen úmyslně. Nejprve začalo hořet na dvou místech v okolních olivových hájích, plameny se ještě podařilo zvládnout. Pak vypukl třetí požár přímo v táboře. K tomu došlo poté, co se mezi uprchlíky rozšířila fáma, že je úřady vrátí do Turecka. [celá zpráva]

„Nepokoje v Morii nejsou neobvyklé,” uvedla humanitární pracovnice Fotini Rantsiouová.