„Mluvil jsem s jedním farmářem, který celý život tvrdě pracoval a odváděl daně do systému. Nyní pobírá penzi ve výši 620 eur (16 740 Kč) a postarat by se o něj měl jeho syn. Současně dostává ten, kdo získal azyl, 837,60 eur (22 615 Kč), ačkoliv do našeho systému ještě nic neodvedl,“ tvrdí Lopatka v rakouském bulvárním deníku Kronen Zeitung. (V předchozí verzi jsme uvedli, že rakouský poslanec mluvil o „žadateli o azyl”, za nepřesnost se čtenářům omlouváme, Novinky.)

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Lidovci jako možný jazýček na vahách

Lopatka současně kritizuje vládu, že strká hlavu do písku před neférovostí tohoto systému.

Rakousko se před 60 lety zavázalo v rámci Ženevské úmluvy, že bude přijímat uprchlíky a starat se o ně.

Na základě této úmluvy tak ubytovací zařízení pro uprchlíky dostává na jednoho migranta a den 21 eur (567 Kč). Z těchto peněz se uprchlíkům hradí například strava a lůžko. (V předchozí verzi jsme uvedli, že „každý žadatel o azyl dostává v tuto chvíli 21 eur na den”, za nepřesnost se čtenářům omlouváme, Novinky.)

Žadatelé o azyl ale nemusejí bydlet pouze v zařízeních pro uprchlíky, mohou zůstat i u soukromníků. V takovém případě ten, kdo azylantovi poskytne ubytování, dostává od státu na měsíc 200 eur (5 400 Kč) na stravování a 120 eur (3 240 Kč) na bydlení. (V předchozí verzi jsme uvedli, že každý žadatel o azyl „má měsíčně nárok na 200 eur na jídlo a 120 eur na ubytování, pokud bydlí v soukromých zařízeních”, za nepřesnost se omlouváme, Novinky).

Jestliže běženci žijí organizovaně jako nájemníci v azylovém domě a mají tam zajištěné jídlo, dostávají měsíčně kapesné 40 eur (1 080 Kč), píše Kronen Zeitung.

Podle zvláštní zprávy ministerstva vnitra k imigrační politice je v Rakousku zhruba 84 000 uprchlíků, kteří potřebují pomoc a probíhá u nich azylové řízení. Ubytování a poskytování stravy či zdravotnické péče vyjde ročně na přibližně 550 miliónů eur.

Kronen Zeitung také informoval o podvodech v žádostech o podporu mezi žadateli o azyl. Z 90 000 prověrek, které úřady provedly od roku 2007 do léta 2016, odhalily nesrovnalosti v 45 000 případů. Dávky pak byly sníženy nebo odebrány. Škody se odhadují víc než sto miliónů eur, píše deník.