Zmíněné hlášení úřadům bude nyní pouze dobrovolné. Veřejnost i opozice dlouhodobě poukazovala na to, že povinnost hlásit delší cesty do zahraničí pod hrozbou pokuty připomíná totalitní zákony.

Kritizované opatření prosadila v minulosti jednobarevná vláda premiéra Roberta Fica (Směr-sociální demokracie). Povinnost hlásit odjezd do zahraničí se vztahovala například na tisíce Slováků studujících nebo pracujících v zahraničí. Ministr vnitra Robert Kaliňák v minulosti obhajoval nařízení tím, že stát má mít přehled o svých občanech. Úřady nakonec plnění této povinnosti nekontrolovaly, nikoho nepokutovaly, ale nařízení zůstávalo v platnosti.

„Jedu si nakoupit, určitě se vrátím”

Slováci se v internetových diskusích zmíněné povinnosti často vysmívali a v dobách volného pohybu osob po schengenském prostoru ho označovali za přežitek a zbytečnost. Vznikla rovněž iniciativa, která vybízela občany, aby zaplavili ministerstvo vnitra e-maily s informacemi o tom, kde se právě nachází. „Pane ministře, hlásím, že jsem jel zrovna nakoupit do Rakouska. Nebojte se, určitě se vrátím,“ zněl jeden ze vzkazů ministru vnitra.

Deník Sme v této souvislosti publikoval karikaturu s výrokem komunistického prezidenta Gustáva Husáka z roku 1969 „Hranice nejsou korzo“. Na karikatuře je však ministr Kaliňák v uniformě pohraničníka se samopalem a se psem.