Policie v úterý zatkla muže ve věku 21 a 25, když je přistihla, jak se snažili dostat na plachetnici ilegálně do Itálie 50 Pákistánců. Loď plavící se pod tureckou vlajkou vyplula z Turecka.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Lidovci jako možný jazýček na vahách

Podle nejmenovaného policejního činitele to byl další takový incident z poslední doby s luxusním plavidlem, do nějž byli zapleteni profesionální ukrajinští námořníci. „Je to narůstající fenomén,“ dodal tento zdroj.

Italská policie zadržela od loňského roku nejméně 65 osob ukrajinského původu, které jsou podezřelé z pašování lidí.

Itálie je jednou z bran do Evropy v nejhorší migrační krizi od druhé světové války. Podle italského ministerstva vnitra už počet migrantů, kteří letos po moři dorazili do Itálie, už překonal čísla za stejné období loňského roku. Do konce srpna připlulo do Itálie 118 903 migrantů.

Většina těchto migrantů se plaví ze severu Afriky na přeplněných vratkých člunech, které se často převrátí nebo potopí. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvádí, že na každých 42 takovýchto migrantů připadá jeden, který přijde o život.

V posledních letech však zločinecké bandy také nabízejí „luxusní cestu“ plavidly schopnými bezpečné plavby po moři, jejichž kapitány jsou kvalifikovaní námořníci, a to za cenu 6000 až 8000 dolarů za osobu. To je zhruba čtyřnásobek průměrné ceny za „normální převoz“.