„Už jsme postavili plot, teď děláme zeď,“ řekl ministr pro migraci Robert Goodwill před zahraničním výborem dolní komory britského parlamentu.

Zeď po obou stranách silnice u pobřeží má nahradit oplocení, které opakovaně překonávají migranti ve snaze dostat se na britské ostrovy. Běženci se snaží proniknout do projíždějících nákladních aut a ohrožují jejich řidiče. V současnosti se podle deníku The Independent snaží do Británie dostat každých šest minut jeden běženec.

Podle ministra Goodwilla bude výstavba zahájena v nejbližší době a postaví se do konce roku. Cílem je zajistit bezpečnost britských řidičů a „omezit počet imigrantů v udržitelných mezích, to znamená v počtech desítek tisíc“.

Zeď je součástí balíku opatření, na která Britové vydají 17 miliónů liber (550 miliónů korun). Podle kritiků je ale výstavba zdi zbytečná, protože si běženci najdou způsob, jak ji obejít.

Lamanšský průliv

Lamanšský průliv

FOTO: Mapy.cz

Oznámení o stavbě zdi následuje po protestu šoférů kamiónů a místních obyvatel proti běženeckému táboru v Calais, přezdívanému Džungle. [celá zpráva]

Podle odhadů se v něm nachází až 9000 lidí. Francouzské úřady se je snaží přemístit do nouzových ubytoven a tábor postupně zrušit.