Úspěšné integraci běženců do společnosti věří minimum Evropanů. Lidé jsou také většinově přesvědčeni, že se mezi příchozími skrývají teroristé.

Uzavření hranic by proto podpořili čtyři z deseti Němců (44 procent). Podobně dopadl průzkum i v dalších státech. Hranice by uzavřelo 55 procent Maďarů, 44 procent Švédů, 40 procent Poláků, 45 procent Francouzů a 48 procent Italů či 38 procent Belgičanů.

Autoři upozorňují, že se průzkum uskutečnil před útoky v Nice, Würzburgu a Ansbachu, tyto události se proto do odpovědí nepromítly. Lidé se obávají, že s masou uprchlíků se zvyšuje bezpečnostní riziko, do zemí se podle jejich názoru dostávají teroristé. To si myslí například 71 procent Němců.

Největší obavu z útoků, které mají na svědomí teroristé vydávající se za uprchlíky, mají Turci (83 procent). Podobně velké obavy panují v Maďarsku (72 procent).

Běženci během modlitby v provizorním táboře v Římě

Běženci během modlitby v provizorním táboře v Římě

FOTO: Max Rossi, Reuters

V úspěšnou integraci běženců do společnosti věří minimum občanů, například ve Francii je to pouhých 22 procent. Ve všech zkoumaných zemích převládá u lidí pesimismus. V Německu je o nezdaru integrace běženců přesvědčeno 51 procent obyvatel.

"Většina migrantů, kteří přicházejí do mé země, nejsou ve skutečnosti žádní uprchlíci. Přicházejí z ekonomických důvodů nebo s cílem vydělávat na našich sociálních dávkách. S tímto tvrzením souhlasí lidé v osmi z deseti zkoumaných zemí," uvedl autor výzkumu Robert Grimm. Tuto obavu nesdílí pouze Švédsko a Španělsko.

Analytici společnosti Ipsos poukazují na polarizaci evropské společnosti v otázce uprchlíků. „Solidarita na jedné straně, ale také strach z terorismu a násilí ovlivňují mínění ve všech evropských zemích,“ tvrdí Grimm. Podle něj se bude uprchlická krize promítat do politiky dlouhodobě. "Zacházení s žadateli o azyl, tedy připravenost společnosti přijímat je a integrace příchozích do evropské společnosti trvale ovlivní budoucí politické diskuse. Tato otázka bude patřit i mezi témata nadcházejících voleb do Spolkového sněmu v roce 2017," uzavřel Grimm.

Průzkum se uskutečnil v období od 24. června do 8. července a zúčastnilo se ho 16 040 osob ve věku 16 až 64 let.