"Od května jsme zaznamenali zvýšení násilí vůči migrantům vracejícím se z Maďarska. Víc než stovka lidí vyhledala naši pomoc kvůli utrpěným zraněním," řekl představitel MSF v Srbsku pro humanitární záležitosti François Tillette de Mautort.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Lidovci jako možný jazýček na vahách

Poukázal přitom na to, že na rozdíl od dřívějška jsou nyní mezi zraněnými i ženy a děti.

"Migranti jsou zraňováni pěstmi, bitím, holemi, slzným plynem, elektrickými šoky, ale bývají i pokousáni psy," dodal de Mautort.

Potvrdil, že tito lidé dál míří k maďarské hranici navzdory její posílené ostraze. Na cestě se ale střetávají s většími problémy. V Makedonii podle něj mají největší potíže s násilím ze strany převaděčů a v Bulharsku a Maďarsku s policií a armádou.

Uzavření hranic lidi od migrace neodradí. Učiní je jen zranitelnějšími François Tillette de Mautort, organizace Lékaři bez hranic

Jsou také zprávy o násilných sexuálních útocích na uprchlíky a migranty v Makedonii, řekl rovněž představitel Lékařů bez hranic.

Organizace by podle jeho slov chtěla operovat v Bulharsku, ale přístup do této země je pro humanitární pracovníky a pracovníky nevládních organizací obtížný.

"To je jeden z důvodů, proč působíme v Bělehradě, protože je jedno, jestli migranti přicházejí z Makedonie nebo z Bulharska. Vždy musejí na cestě do Evropské unie projít Bělehradem," konstatoval François Tillette de Mautort.

Podle jeho přesvědčení zpřísněné hlídání hranic stěží zastaví proud migrantů. "Uzavření hranic lidi od migrace neodradí. Učiní je jen zranitelnějšími a víc je vydá do rukou pašeráků," zdůraznil.