Deník o interview informuje na svých webových stránkách. Šéf turecké diplomacie v něm varuje, že Turecko nebude dohodu o uprchlících, uzavřenou s EU 18. března, dál uznávat, jestliže turečtí občané nebudou moci nejpozději v říjnu cestovat do unijních států bez víz.

Dohoda o migrantech podle ministra funguje, protože Turecko zavedlo "velmi závažná opatření", včetně boje proti pašování lidí. "Ale to vše záleží na zrušení vízové povinnosti pro naše občany, které je také zahrnuto do této dohody...," dodal Çavuşoglu.

Ujišťoval, že nejde o "žádnou hrozbu". Vzápětí nicméně řekl, že "pokud to nepovede k uvolnění vízového režimu, budeme nuceni odstoupit od dohody o zpětném přebírání osob a od dohody z 18. března". Turecká vláda podle něj očekává "konkrétní termín" vízově liberalizace. "Může to být začátkem nebo v polovině října, ale čekáme pevné datum," zdůraznil.

Zmíněná dohoda Turecka a Evropské unie společně s postavením plotu v Makedonii na hranicích s Řeckem vedly k podstatnému poklesu počtu migrantů přicházejících na řecké ostrovy v Egejském moři. Zatímco na začátku roku, v lednu a únoru, tam denně přibývalo téměř 2000 lidí, v červnu to bylo jen 50. V červenci tento počet ale opět stoupá, poznamenal FAZ.

Turecko tlačí už od léta

Turecko v rámci dohody požadovalo bezvízový režim už od léta, jenomže nesplnilo pět z dvaasedmdesáti podmínek EU, které se mimo jiné týkaly dodržování demokratických principů. Současné čistky po nezdařeném puči ale vzbuzují obavy, že Turecko požadavky EU nadále nesplní.

Před vypovězením dohody ze strany Turecka v neděli varoval i prezident Zeman.

V rámi dohody se Turecko zavazuje přijímat zpět všechny migranty, kteří doplují do Evropy. Za Syřany ale EU odveze jiné Syřany z uprchlických táborů v Turecku. Ankara také měla dostat tři miliardy eur na řešení uprchlické krize. V Turecku je 2,5 miliónu běženců.