Zakládací smlouva Svobodné lidové strany pro přímou demokracii (FDDV), jak se nové uskupení jmenuje, byla podle Bachmanna podepsána už v polovině června. Podrobnosti o obsahu stanov založené strany ani o aktuálním počtu jejích členů předák Pegidy neupřesnil, hodlá je oznámit „v nadcházejících dnech".

FDDV podle Bachmanna nebude chtít soupeřit o voliče s AfD, která sice vznikla jako strana kritizující společnou evropskou měnu, v posledním roce se ale podobně jako Pegida začala profilovat zejména na odporu k přijímání přistěhovalců. „Budeme AfD podporovat při příštích volbách do Spolkového sněmu a jen ve velmi málo okrscích postavíme vlastního kandidáta," řekl Bachmann.

Předák Pegidy také uvedl, že sám nemá v FDDV žádnou funkci. Nová strana a Pegida podle něj jsou od sebe personálně striktně odděleny.

Hnutí Pegida vzniklo na podzim 2014 a v Drážďanech pořádá pravidelně demonstrace proti údajnému posilování vlivu islámu v Německu. Po vypuknutí uprchlické krize hnutí začalo tvrdě vystupovat i proti přijímání běženců.