Dětská nemocnice v Nice hospitalizovala 30 dětí, z toho pět je stále v kritickém stavu. Jedno zraněné dítě je stabilizované, tři jsou napojeny na dýchací přístroje. Jedno těžce zraněné osmileté dítě se zatím nepodařilo identifikovat, zjevně jde o cizince, uvedla mluvčí dětské nemocnice Stéphanie Simpsonová.

Nejmladšímu z dětí, které byly po brutálním útoku v noci na pátek hospitalizovány, bylo šest měsíců. Většina ze zraněných dětí má zlomeniny a otřes mozku.

Francouzské vlajky na půl žerdi na promenádě Angličanů v Nice

Francouzské vlajky na půl žerdi na promenádě Angličanů v Nice

FOTO: Laurent Cipriani, ČTK/AP

"Jsme zvyklí přijímat hodně dětí, v tomto případě ale bylo těžké se vyrovnat s psychickou zátěží," uvedla mluvčí. Nemocnice podle ní zřídila zvláštní tým čtyř psychologů, který byl k dispozici příbuzným. Od čtvrtečního masakru se postaral o víc než 50 rodin.

Pochyby o bezpečnosti

Mezi francouzskými institucemi mezitím sílí polemika ohledně zabezpečení oslav státního svátku 14. července, během nichž útočník s kamiónem vjel do davu lidí, kteří se přišli podívat na tradiční ohňostroj.

Prezident samosprávy kraje Provence-Alpes Côte d'Azur Christian Estrosi během své obhlídky Nice zpochybnil dostatečné zabezpečení ze strany státu.

Ředitel jeho kabinetu Anthony Borré upřesnil, že v rámci bezpečnostních opatření oslav v Nice bylo vyčleněno 50 městských policistů a 64 příslušníků státní policie.

ČTĚTE TAKÉ
Česká turistka z Nice: Široko daleko nebyl jediný policista
Islámský stát se přihlásil k odpovědnosti za útok v Nice

Na schůzce k zabezpečení oslav představitelé státu tvrdili, že v Nice žádné zvláštní nebezpečí nehrozí, uvedl Borré a dodal, že město nemělo již k dispozici žádné další kapacity.

Na promenádu, která byla během oslav vyhrazena pouze pro pěší, se podle policejní prefektury dostal kamión poté, co vjel na chodník. Policejní auta v rámci uzávěry blokovala jen přístup na vozovku. Nejcitlivější místa měla na starosti státní policie, která byla posílena vozy městských strážníků.

Pětačtyřicet vteřin

Řidič se s kamiónem podle záznamů z městských kamer dostal na pěší zónu poměrně snadno, uvedl Borré. Za volantem 19tunového vozu se pak řítil davy devadesátikilometrovou rychlostí. V této situaci už by jej zastavila pouze betonová zeď, poznamenal Borré.

"Jak se mohl ten kamión dostat do zabezpečené pěší zóny?" pohoršoval se Estrosi. Podle něj vyšetřování ukáže, že přijatá bezpečnostní opatření byla nedostatečná. Řidič srážel chodce na promenádě 45 vteřin, než jej policisté zastřelili.

"Městská policie spustila poplach během 20 vteřin. Ale co by se stalo, kdyby nezareagovala?" pokračoval Estrosi. Pohoršoval se také nad tím, že před útokem v Nice prezident François Hollande plánoval odvolat ke konci měsíce výjimečný stav, který v zemi platit od teroristických útoků loni v listopadu.

Francouzští občané v Hongkongu zapalují svíčky na památku obětí útoku v Nice.

Francouzští občané v Hongkongu zapalují svíčky na památku obětí útoku v Nice.

FOTO: Bobby Yip, Reuters

Ministr vnitra Bernard Cazeneuve však s jeho kritikou nesouhlasí. Podle něj byla státní policie na promenádě v Nice při oslavách v dostatečném počtu a své nasazení koordinovala s místní radnicí.

Proti útočníkovi pak rychle zasáhla, uvedl ministr. Pokud by prý některá ze stran před akcí pokládala zabezpečení za nedostatečné, mohly být oslavy státního svátku zrušeny.