K útoku došlo okolo 22.30 hod. na rušné promenádě des Anglais ve chvíli, kdy lidé čekali na ohňostroj při oslavě Dne pádu Bastily. Podle svědků byly v tu chvíli na promenádě tisíce lidí. Nákladní vůz podle prokurátora Jeana-Michela Pretreho najížděl do lidí v úseku dlouhém až dva kilometry.

Články k pokusu o převrat v Turecku
Část turecké armády se pokusila o ozbrojený převrat
Erdogan: Byla to zrada, pučisté zaplatí vysokou cenu
Proč převrat v Turecku nevyšel
Erdogan čistí Turecko od „viru”. Pozatýkáno šest tisíc lidí
Turecké vojáky po neúspěšném převratu lynčovali v ulicích
Vydejte duchovního Gülena, vzkázal Erdogan do Washingtonu
Nejezděte do Ankary a Istanbulu. U moře buďte opatrní, vyzývá Čechy ministerstvo
Rozhodnutí o odletu do Turecka je na každém turistovi, tvrdí cestovky

K atentátu se dosud nikdo nepřihlásil. Agentura AFP napsala s odkazem na policejní zdroje, že se ve voze nalezly doklady – řidičem měl být 31letý Francouz tuniského původu. Úřady později uvedly jméno – Mohamed Lahouaiej Bouhlel. Patrně jednal bez komplice. Policie jej zastřelila.

Až tři desítky lidí zemřely při útoku ve francouzském městě Nice.

Desítky lidí zemřely při útoku ve francouzském městě Nice.

FOTO: Eric Gaillard, Reuters

Vzhledem k počtu zraněných si záchranáři zřídili provizorní ošetřovnu v hale pětihvězdičkového hotelu Negresco. Právě zde poskytují zraněným první pomoc, než je sanitky odvezou do nemocnic.

Expert na bezpečnost Afzal Ashraf se domnívá, že za útokem mohou stát radikálové z Islámského státu, řekl to televizi Sky News.

Televize CNN uvedla, že podle svědků byl v nákladním voze pouze řidič. „Když najel do prvních lidí, začal přidávat plyn,” řekl svědek CNN.

Oslavy Dne pádu bastily se změnily v Nice na krveprolití

Oslavy Dne pádu Bastily se změnily v Nice na krveprolití.

FOTO: Eric Gaillard, Reuters

Další svědci hovoří o spoustě bezvládných zkrvavených těl na ulici. „Viděl jsem najednou létat vzduchem těla lidí,” řekl reportér agentury AFP.

Na místě se podle francouzských médií rozpoutala přestřelka mezi útočníkem a policií. Řidič náklaďáku byl podle televize Sky News zabit.

Záběry ukazují, jak uprostřed promenády stojí bílý nákladní vůz s prostříleným předním sklem.

Experti u vozu, který najížděl do lidí. Nalezlo se v něm množství granátů a zbraní.

Experti u vozu, který najížděl do lidí. Nalezlo se v něm množství granátů a zbraní.

FOTO: Eric Gaillard, Reuters

Bezpečnostní síly vůz prohledaly a zjistily, že byl naložený granáty a mnoha zbraněmi. Později se objevila informace, že šlo většinou o atrapy. Útok byl podle vyšetřovatelů dobře připravený.

„Najednou někdo začal křičet: utíkej, utíkej, je tam útok. Slyšeli jsme výstřely, ale mysleli jsme, že je to ohňostroj. Nastala panika a všichni se dali do pohybu. Snažili jsme se dostat do hotelu,“ popisoval situaci jeden svědek.

Francouzští policisté v Nice

Francouzští policisté v Nice

FOTO: Eric Gaillard, Reuters

Šéf regionální vlády Christian Estrosi vyzval obyvatelstvo, aby nevycházelo ze svých domovů. „Drazí obyvatelé Nice. Řidič náklaďáku zřejmě zabil desítky lidí. Zůstaňte v tuto chvíli doma,“ řekl Estrosi.

Policie prověřuje, zda auto není naloženo výbušninami.

Policie prověřuje, zda auto není naloženo výbušninami.

FOTO: Eric Gaillard, Reuters

Francouzská společnost iTele uvedla, že další atentátník byl zřejmě zneškodněn v restauraci na plážové promenádě v Nice.