Cameron oznámil, že práci variantách nového uspořádání vztahů Británie s Evropou po referendu, může začít tvořit jeho tým, ale rozhodnutí, která z variant se vybere, bude na novém předsedovi vlády stejně jako aktivace rozhovorů o vystoupení podle příslušného článku unijních smluv.

Členské země Evropské unie chápou, že Londýn po referendu potřebuje určitý čas, záměry britské vlády ale chtějí znát co nejdříve. Evropská unie dala najevo, že britské rozhodnutí z minulého čtvrtka respektuje a má jej za nezvratné, jednat s Londýnem ale nehodlá, dokud britská strana formálně nespustí proces odchodu.

"Lídři chápou, že je potřeba určitý čas, aby se v Británii 'usadil prach', ale také čekají, že budou co nejdříve vyjasněny záměry britské vlády," řekl po jednání šéf Evropské Rady Donald Tusk.

Automatické právo na jednotný trh neplatí

Jasnou zprávu z večerní diskuse podle Camerona je, že Británie nemůže mít výhody členství v EU bez nákladů. Zamyslet se nad tím bude muset další britská vláda.

"Na konci vyjednávání bude jasné, jestli bude mít Británie stále přístup k jednotnému trhu. Je třeba, aby platila svoboda pohybu osob, zboží a služeb. Nebude možné, aby měla Británie přístup na jednotný trh, aniž by souhlasila s těmito svobodami," poznamenal například francouzský prezident François Hollande.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker zdůraznil, že pro bývalé členy EU neplatí žádné automatické právo přístupu na jednotný trh a že o všem bude teprve třeba vyjednávat. Právě komise bude zřejmě z evropské strany za budoucí rozhovory odpovědná.

Tahanice Camerona a Junckera

"Nemáme měsíce na meditaci, je třeba konat," podotkl Juncker. Podivil se, že hlavní osoby kampaně za britské vystoupení z EU zjevně neměly pro případ vítězství připravený žádný konkrétní plán.

Atmosféra summitu byla zřejmě napjatá. Dokládají to například ostré výroky, které si mezi sebou vyměnil Cameron a Juncker. Britský premiér měl podle Junckera na summitu říci, že  brexit způsobila migrace. Šéf EK to odmítl, na vině jsou podle něj léta, kdy Londýn EU jen haněl.

Více o brexitu
Články:
Zchudneme a budeme muset zvýšit daně, varuje britský ministr financí
Británie by mohla uspořádat další referendum, navrhuje ministr
Cameron odchod z Evropské unie nespustí
Prosadili brexit, ale teď nevědí co dál, píší britská média
Britská velvyslankyně pro Novinky: Chceme mít s EU i s ČR pozitivní vztah
Referendum o brexitu není právně závazné, píše Guardian
Komentáře:
Brexit - predikce neexistují, jistější by byla i chobotnice – Alex Švamberk
Držme si klobouky, s brexitem pojedeme z kopce - Jiří Pehe
Brexit je protest a varování - Tomáš Reiner
Británie odchází, EU se nezhroutí, ale význam ztratí – Alex Švamberk