„Brzké ranní zprávy z Británie vedou skutečně k vystřízlivění. Vypadá to na smutný den pro Evropu a pro Británii,” napsalo na Twitteru německé ministerstvo zahraničí jménem šéfa diplomacie Franka-Waltera Steinmeiera.

„Přál jsem si jiný výsledek," řekl německý ministr financí Wolfgang Schäuble. „Evropa bude teď držet pohromadě," vyjádřil také své přesvědčení.

„Proklatě! Špatný den pro Evropu,” poznamenal na sociální síti zase německý vicekancléř a šéf sociálních demokratů Sigmar Gabriel.

Evropská unie podle rakouského kancléře Kerna rozhodnutím Britů přišla o část reputace a statusu. Unie se nyní podle Kerna musí snažit minimalizovat negativní dopady brexitu a zároveň se ptát, jak je možné dělat společnou politiku, které budou občané jednotlivých členských zemí rozumět. „Tyto otázky si musí položit ve všech evropských hlavních městech, nejen v Bruselu. Je to otázka ztráty důvěry, před níž si není jista žádná vláda," řekl Kern.

Šéf rakouské diplomacie Kurz zase rakouskému rozhlasu řekl, že unie nyní potřebuje zásadní reformy. Když z osmadvacítky odchází jeden z největších členských států, tak „nemůže zůstat kámen na kameni".

Rozhodnutí Britů musí být pro zbytek členů EU budíčkem, řekl italský ministr zahraničí Paolo Gentiloni. „Itálie doufala v jiný výsledek, ale rozhodnutí padlo... Musíme nyní jednat na rovinu s evropskými občany i s trhy. Pro Evropskou unii je to velice obtížná chvíle," řekl šéf italské diplomacie novinářům. „Na politické úrovni nyní nastal moment, kdy nemůžeme zůstat nečinní," dodal.

Francie lituje rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii, řekl francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault. Výsledek britského hlasování je podle něj pro Spojené království „smutný”. Evropská unie ale bude navzdory tomu dál existovat. „Musí ale zareagovat a znovu získat důvěru svých občanů,” uvedl Ayrault a dodal: „Je to naléhavé.”

„Jsem si plně vědom toho, jak vážný, a dokonce dramatický je tento moment politicky. A nelze předpovědět všechny politické důsledky tohoto vývoje, zvláště pro Velkou Británii,” řekl předseda Evropské rady Donald Tusk.

Je to podle něj historická chvíle, ale zároveň rozhodně ne chvíle na hysterické reakce. Proto Tusk v pátek ujišťoval, že EU je připravena také na tento „negativní scénář” s tím, že Unie není jen „projekt do dobrého počasí”. S premiéry a prezidenty unijních zemí prý o možnosti brexitu hovořil už v minulých dnech.

Předseda Evropské rady Donald Tusk

Předseda Evropské rady Donald Tusk

FOTO: Francois Lenoir, Reuters

„Unie je pro nás rámcem naší společné budoucnosti,” prohlásil Tusk s tím, že šéfové států a vlád sedmadvaceti pokračujících členských zemí by měli začít se „širší reflexí o budoucnosti naší Unie”.

„Co tě nezabije, to tě posílí,” uzavřel Tusk.

Pohled zemí V4 zdůrazňuje vliv migrace

Slovenský premiér Robert Fico, jehož země bude předsedat v druhé polovině roku EU, zdůraznil, že je potřeba respektovat rozhodnutí britských voličů:  „Není to žádná tragédie, ale realita. Na tu bude muset sedmadvacet států Evropské unie velmi rychle reagovat. Považoval bych za tragédii, pokud by tato reakce byla taková, jaká byla dosavadní politika Evropské unie. Musíme si uvědomit, že obrovská část lidí žijících v Evropě odmítá migrační politiku Evropské unie a je velká nespokojenost s hospodářskou politikou Unie.“

Předseda slovenské vlády zdůraznil, že politika Evropské unie musí projít zásadními změnami. Fico, jako představitel příští předsednické země, nabídl německé kancléřce, francouzskému prezidentovi a předsedovi Evropské rady neformální jednání o budoucnosti Unie: „Musíme nabídnout podstatně atraktivnější přístupy k tématům, která dnes vnímají občané Evropské unie mimořádně negativně.“

Premiér slovenské vlády Robert Fico

Premiér slovenské vlády Robert Fico

FOTO: Stephane Mahe, Reuters

Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski ale v reakci varoval – pokud eurozóna po brexitu prohloubí integraci a bude se zbytkem členů Unie jednat jako se stafáží, může projekt EU skončit katastrofou.

Podle maďarského premiéra Viktora Orbána je výsledek britského referenda důsledkem migrační krize. „Britové hlasovali za odchod z Unie hlavně kvůli stěhování národů,“ uvedl Orbán v pátečním diskusním pořadu 180 minut rozhlasové stanice Rádió Kossuth.

Maďarský premiér Viktor Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán

FOTO: Francois Lenoir, Reuters

Předseda maďarské vlády zdůraznil, že rozhodnutí Britů je potřeba respektovat: „Každý národ má právo rozhodnout o svém osudu.“ Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó důrazně odmítl, že by Maďarsko následovalo Británii: „Pokud bych měl odpovědět krátce, tak ne, v žádném případě. Budoucnost Maďarska je v Evropské unii.“

Norská premiérka Erna Solbergová uvedla, že „výsledek britského referenda ukazuje,  že EU nedává dost dobré odpovědi na aktuální výzvy”. Její země ale není v EU.

VELKÁ BRITÁNIE OPOUŠTÍ EVROPSKOU UNII
Potvrzeno. Velká Británie odchází z EU
David Cameron oznámil rezignaci, odejde na podzim
Brexit je pro Brity překvapením a šokem, země je rozdělená
Británie kvůli odchodu z EU může ztratit Skotsko i Severní Irsko
Brexit je ohromná věc, pochválil Brity Trump ve Skotsku
Londýn po referendu: Žádné hromadné demonstrace, žádné oslavy
Reakce evropských zemí
Udělejme to rychle, vzkázal Brusel do Londýna
Brexit přinesl hořké vystřízlivění, přiznávají evropští politici
Odchod Británie z EU se může protáhnout na sedm let
Politici v dalších zemích EU žádají referenda o vystoupení
Ekonomika
Je těžké říct, co se stane, shodují se ekonomové v reakci na brexit
Bank of England má pro brexit připraveno 250 miliard liber
Odchod Británie z EU srazil libru na kolena, oslabilo i euro
Koruna k libře posílila, k dolaru slábne
Reakce z České republiky
Sobotka: Rozhodnutí Británie není koncem světa ani EU
Dopady brexitu na EU budou nepříjemné, předpokládá Zeman
Británii následovat nebudeme, Evropa si žádá reformu, vzkazují čeští politici
Britové zachraňují Evropu od bruselského monstra, míní Klaus
Komentáře
Alex Švamberk- Británie odchází, EU se nezhroutí, ale význam ztratí
Jiří Pehe - Jaké dopady bude mít brexit na Evropskou unii