„Jděte a hlasujte pro větší a lepší Británii uvnitř reformované EU,” vzkázal voličům předseda vlády, který šel hlasovat se svou ženou Samanthou.

Britský premiér David Cameron s manželkou po odevzdání hlasů v referendu

Britský premiér David Cameron s manželkou po odevzdání hlasů v referendu

FOTO: Tim Ireland, ČTK/AP

Cameronův hlavní soupeř a vůdce stoupenců odchodu z EU Boris Johnson, bývalý londýnský starosta, označil referendum za poslední šanci vyřešit problém s Evropou.

Svůj hlas v Londýně vhodil do urny i předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn. Hlasoval i vůdce strany nezávislosti UKIP Nigel Farage. Ten věří v malou účast voličů a v úspěch brexitu: "Myslím si, že máme velmi dobrou šanci, vážně v to věřím. Ale všechno to záleží na účasti a na tom, aby ti měkcí příznivci setrvání (v EU) zůstali doma.”

Předseda strany UKIP Nigel Farage jde hlasovat v britském referendu.

Předseda strany UKIP Nigel Farage jde hlasovat v britském referendu.

FOTO: Dylan Martinez, Reuters

Fronty voličů

Před některými hlasovacími místnostmi se tvoří fronty, uvedla BBC. Jednu z nich zachytil snímek ve West Bridgfordu, fronty ale byly i v Londýně.

Video

Expirované video

Špatné počasí v Británii v den referenda. Zdroj: AP

Ve čtvrti Wandsworth v jihozápadní části londýnského centra podle zpráv na Twitteru stojí fronty, které tam při parlamentních volbách nebývají. Řada čekajících se vytvořila i ve West Hampsteadu na severozápadě města.

„Nikdy jsem ve volbách nemusela stát ve frontě. Všichni to berou vážně!,” napsala na Twitteru obyvatelka Londýna Rebeca Soniová.

„Před volební místností jsem nikdy frontu neviděl, a to tu žiju deset let,” připojil se uživatel Mauro Murgia.

ČTĚTE TAKÉ
Byli jsme i před EU. Chaos nechci. Britové rozhodují o EU
Britové hlasují o členství v Unii
K euroskepticismu Britů přispěli i migranti z Česka

Velký zájem o referendum registrují volební místnosti ve Skotsku, kde většina lidí podporuje setrvání v EU. Volila už i skotská premiérka Nicola Sturgeonová.

"Skotsko může mít velký vliv na výsledek hlasování," řekla podle listu The Scotsman před hlasováním Sturgeonová, která v kampani dlouhodobě zdůrazňovala výhody, jež má členství v EU pro Skoty. Podle ní by v případě vítězství takzvaného brexitu mohli přijít až o 300 000 pracovních míst závislých na současných dohodách v rámci Unie.

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová po hlasování v britském referendu o odchodu z EU

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová po hlasování v britském referendu o odchodu z EU

FOTO: Clodagh Kilcoyne, Reuters

V zemi podle médií panuje napjaté očekávání a nálada je nervózní. O nezkrotných vášních kolem referenda svědčí informace bulvárního listu The Sun podporujícího odchod, podle níž někteří stoupenci odchodu z EU vyzývají voliče, aby k zaškrtnutí příslušného boxu na hlasovacím lístku používali výhradně britská, nikoli evropská pera. Psací potřeby vyrobené v EU by prý mohly způsobit zfalšování výsledků.

Titulní strana listu The Sun

Titulní strana listu The Sun

FOTO: Tim Ireland, ČTK/AP

Podle průměru posledních šesti průzkumů, který ve čtvrtek spočítala agentura Reuters, je v Británii poměr hlasů mezi stoupenci a odpůrci setrvání země v Evropské unii rozdělen přesně na polovinu.

Od ledna letošního roku, kdy byl rozdíl až desetiprocentní ve prospěch stoupenců setrvání, se podíl odpůrců unie postupně zvyšoval. Jejich hlas nabyl převahy zhruba před týdnem, nyní je ale poměr sil vyrovnaný.

Kolem 46 procent odpůrců EU je přesvědčeno, že výsledky hlasování je možné zmanipulovat, napsal The Sun s odvoláním na průzkum společnosti YouGov.