Hlavní obsah

Byli jsme i před EU. Chaos nechci. Britové rozhodují o EU

Liják po celonoční bouřce vítal Londýňany do historického volebního dne, v němž rozhodnou o setrvání, nebo vystoupení své země z Evropské unie. Zřejmě proto se ráno do volebních místností nehrnuly davy. Obyvatelé britské metropole většinou reportérovi Novinek potvrdili, že chtějí, aby Británie v EU zůstala, ale zaznívaly i opačné hlasy. Průzkumy naznačovaly, že šance obou táborů jsou na celonárodní úrovni vyrovnané.

Byli jsme i před EU. Chaos nechci. Britové rozhodují o EU
Od reportéra Novinek z Londýna

Zatím chodí jednotlivci, potvrdili Novinkám členové komise ve dvou volebních místnostech ve čtvrti Walthamstow.

Boston - Washington 95:100, Philadelphia - Indiana 104:105 po prodl., Orlando - New York 103:100, Cleveland - Milwaukee 94:106, Atlanta - New Jersey 94:101, Detroit - Toronto 82:74, Memphis - New Orleans 106:102, Chicago - Utah 113:98, Dallas - Denver 86:71, Golden State - Miami 99:85.

„Je to zřejmě tím deštěm, protože jinak si to lidé často chtějí odbýt ráno před prací. Asi budou chodit víc večer, podle předpovědi má do odpoledne přestat pršet,“ dodávali.

Část voličů se o svém hlasu bavit nechtěla, jiní byli svolnější. Většina z desítky respondentů volila setrvání v EU. „Takto alespoň budeme mít možnost něco ovlivňovat. Když vystoupíme a budeme chtít zůstat na evropském trhu, budeme muset dodržovat pravidla stejně, ale už do nich nebudeme moci mluvit,“ řekla Novinkám 34letá Paula.

Zhruba 50letý muž nesouhlasí: „Britové vždycky byli zdatní obchodníci a není to tak, že když vystoupíme, budeme v podřadné roli. V minulosti jsme taky byli bez EU a šlo to“.

Lidé se ráno v dešti vydávali do volebních místností spíše sporadicky.

Foto: Tomáš Reiner, Novinky

Volební místnost ve škole ve Walthamstow

Foto: Tomáš Reiner, Novinky

„Hlasovala jsem, abychom zůstali. Nechci, aby nastal chaos. Taky znám spoustu lidí ze zemí EU a nechci je ztratit,“ uvedla asi 45letá žena, která si své jméno raději nechala pro sebe.

Nerozhodnutá desetina

Londýn je díky specifikům metropole odlišný a bude zřejmě poměrně jasně volit setrvání v Unii. Průzkumy před volbami však naznačovaly vyrovnané šance obou táborů, ačkoli zastánci členství v EU měli v posledních anketách mírně navrch.

Pravděpodobně rozhodne zhruba desetina voličů, kteří se k volbám zaregistrovali, ale v průzkumech přiznávali, že se ještě nevědí, jak budou hlasovat.

Britové v pátek rozhodují o svém setrvání v EU.

Foto: Tomáš Reiner, Novinky

Rekordní účast?

Dá se očekávat rekordní volební účast, povinnou registraci k volbám podstoupilo více než 46,5 miliónu lidí. To je o 150 000 více než při minulých parlamentních volbách.

Do volebních místností mohou chodit do 22:00 (23:00 SELČ) hodin místního času a volební komise jim slíbila, že místnosti zůstanou otevřeny déle, pokud se před nimi budou na poslední chvíli tvořit fronty.

Hlasy se budou sčítat v 382 střediscích celou noc. Výsledek referenda by měl být ohlášen v pátek ráno na radnici v Manchesteru.

Anketa
Jak byste hlasovali v referendu o setrvání Británie v Evropské unii?
Pro setrvání v EU
24.3 %
Pro odchod z EU
75.7 %
Celkem hlasovalo 13338 čtenářů.

Související téma:

Ilustrační foto.

Foto: koláž Novinky.cz s použitím Profimedia.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků