Rozhodnutí o zákazu vstupu pro prvního a posledního sovětského prezidenta potvrdila listu Ukrajinska pravda mluvčí SBU Olena Hitljanská: „Opravdu mu zakázali vstup na pět let v zájmu zajištění státní bezpečnosti kvůli veřejné podpoře vojenské anexe Krymu.“

O bezprostřední příčině tohoto kroku se SBU nezmínila, podle kyjevských médií byl ale impulzem Gorbačovův rozhovor pro britský list The Sunday Times z minulé neděle. Označil v něm ruskou anexi Krymu za správné řešení.

„Jsem vždy pro svobodný projev vůle lidu a na Krymu chtěla většina znovusjednocení s Ruskem,” řekl Gorbačov v rozhovoru. „Být na místě Vladimira Putina, postupoval bych stejně,” dodal.

Pětaosmdesátiletý Gorbačov ruskou politiku vůči Ukrajině podpořil už několikrát, už dříve schvaloval anexi Krymu. Mnoho ukrajinských poslanců opakovaně vyzvalo k bojkotu jeho osoby. Na tyto návrhy bývalý sovětský vůdce odpovídal konstatováním, že na Ukrajinu nejezdí a jezdit nehodlá.

Poté zveřejnění rozhodnutí SBU ukrajinský poslanec Anton Heraščenko řekl, že by měl Kyjev žádat, aby byl zakázán Gorbačovovi vstup do EU.