Svědek agentuře popsal, že jen v sobotu po setmění přešlo řecko-makedonskou hranici až 70 lidí. Stalo se to na nestřeženém úseku hranice bez plotu zhruba 20 kilometrů od tábora Idomeni, kde po únorovém uzavření tzv. balkánské migrační trasy uvízly tisíce lidí.

KOMENTÁŘ DNE:

Očima Saši Mitrofanova: ODS budoucím hegemonem? Dokáže i odpuzovat

Další lidé ve stanech u Idomeni zvažují, že je budou následovat. „Jiné řešení není,“ řekl Reuters muž, který se představil jako Mutaz ze syrského Aleppa (Halabu). „Co by dělali jiní lidé na mém místě, jak by s takovým životem naložili? Líbilo by se jim, co se jim děje a co vidí?“

Další Syřan pocházející z Damašku agentuře řekl, že zvažuje přechod albánské hranice dále na západ. „Je šance dostat se tam přes Makedonii, ale makedonská armáda vás pošle nazpět,“ vysvětlil.

Někteří lidé se vydávají na cestu na vlastní pěst. Jiní využívají služeb převaděčů, kteří si účtují mezi 350 až 600 dolary (8400 až 14 400 korun) za osobu.

Hraniční přechod Idomeni

Hraniční přechod Idomeni

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

Do Řecka od loňska přišel milión lidí, mnoho z nich z míst zničených válkou v Sýrii, Iráku, Afghánistánu a jinde na Blízkém východě. V polích u Idomeni zůstává více než 10 200 lidí. Řekové je opakovaně vyzývají k přesunu do záchytných středisek. Migranti se tomu brání, protože se obávají navrácení do Turecka na základě dohody EU s Ankarou.