"Pomluva je zločin, ale její postih je vzácný. Navíc v roce 2005 Ústavní soud rozhodl, že každý názor je ze zákona chráněn, takže žaloba je ještě méně pravděpodobná. Když je politická satira terčem soudního řízení, soudy často rozhodnou ve prospěch žalovaného, protože Češi chtějí udržet svou tradici satiry a karikatury jako legitimní formy kritiky," uvádějí na svém webu k situaci v tuzemsku RSF.

To je ale vše, co se lze o aktuálním dění, respektive dění na české mediální scéně na stránkách Reportérů bez hranic dočíst.

Česko je tedy podle aktuálního hodnocení v čele druhé kategorie států, kde je situace "uspokojivá", tedy mimo jiné mezi USA, Francií, Británii či Austrálií a Jihoafrickou republikou.

Slováci zabodovali

Nejlepší bývalou komunistickou zemí je Slovensko, které dokonce postoupilo ze 14. na 12. místo. I Bratislava získala ale více negativních bodů než loni, takže postup v žebříčku je dán tím, že "konkurenti", včetně Česka, si pohoršili ještě víc.

Evropa zůstává oblastí, kde jsou média nejsvobodnější, tvrdí RSF, přestože zaznamenala zhoršení situace kvůli "zneužití" kontrašpionáže a boje proti terorismu, aby se přijala legislativní opatření umožňující sledování ve velkém měřítku.

Podle organizace se zvyšuje kontrola státu nad veřejnoprávními, ale někdy i nad soukromými sdělovacími prostředky a také narůstá počet konfliktů zájmu. "To ukazuje, že kontinent nezaznamenává pozitivní vývoj," soudí RSF.