„Asfinag (správce rakouských dálnic - pozn. redakce) začne v úterý s přípravou,“ řekl šéf tyrolské policie Helmut Tomac Die Presse. Nejprve se podle jeho slov demontují svodidla a následně se bude pokračovat s vyrovnáním terénu a odstraněním dalších překážek. Připraví se tak prostor pro 250 metrů dlouhý plot, který přetne dálnici a silnici, popsal Tomaca.

KOMENTÁŘ DNE:
 Na koho padá vina za chování prezidenta – Řešení sporů kolem posledních kroků prezidenta Miloše Zemana hledá Thomas Kulidakis. Čtěte zde >>
  

Očima Saši Mitrofanova: Radost pana Bradyho a politické trucy

U dálnice budou vybudována zastřešená kontrolní stanoviště, aby policisté mohli pracovat během nepříznivého počasí.

"Kdy přesně se s osobními kontrolami začne, nebylo ještě rozhodnuto," řekl Tomac. Dodal, že záležet bude na vývoji migrační vlny.

Hejtman Jižního Tyrolska Arno Kompatscher stále doufá, že hraniční kontroly na jedné z nejvýznamnějších a také nejvytíženějších evropských komunikací - dálnici Brennerského průsmyku - Vídeň nezavede. „Všichni doufáme, že k tomuto kroku nedojde. Cestování by se po této komunikaci nesmírně zkomplikovalo,“ řekl Kompatscher.

Po uzavření takzvané balkánské cesty ovšem Itálie zažívá nápor migrantů. Počet běženců připlouvajících do ItálieLibye je v letošním roce o 42,5 procenta vyšší než ve stejném období vloni, upozornil na konci března Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Italové od Nového roku zaregistrovali více než 15 tisíc nově příchozích.  [celá zpráva]

Rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová minulý týden oznámila, že alpská republika v případě většího tlaku migrantů směřujících na její území z Itálie nejspíše zavede přísnější kontroly na hranicích, aby proud uprchlíků zpomalila nebo úplně zastavila.