„Část opozice se ke změně ústavy staví odmítavě,” uvedl prezident Hollande po zasedání kabinetu. „Rozhodl jsem se tuto debatu ukončit,” dodal. Národní shromáždění ovládá vládní levice, jenže v Senátu má většinu opoziční pravice.

Odpůrci návrhu kritizovali fakt, že by vznikly dvě nerovnoprávné skupiny občanů. Lidé s dvojitým občanstvím by o svůj francouzský pas mohli přijít, zatímco lidé, kteří mají jen francouzské občanství, nikoliv.

Plán na ústavní změnu, která by umožnila odebrat francouzské státní občanství usvědčenému teroristovi, který má kromě něj i pas jiného státu, oznámil Hollande v reakci na loňské listopadové atentáty v Paříži. Navrhovaná reforma počítala také s možností snadnějšího a rychlejšího vyhlašování výjimečného stavu v zemi.

Zbytečná a nebezpečná

Proti návrhu se stavěli poslanci Levicové fronty, rebelové v Socialistické straně, část skupiny zelených a několik desítek republikánských poslanců, kteří reformu označili za „zbytečnou a nebezpečnou”.

Na protest proti plánovanému odnímání státního občanství opustila kabinet premiéra Manuela Vallse koncem ledna ministryně spravedlnosti Christiane Taubiraová. Osudnou se ale nakonec novele stala podle AFP neschopnost pravicových a levicových poslanců shodnout se na kompromisní podobě textu.