Exploze otřásla bruselským letištěm v úterý krátce po osmé hodině. „Nastal první výbuch a pak o deset vteřin později druhý. Ten byl velký, skutečně velký. Bylo to jen 30 metrů ode mě,“ popsal severu MailOnline 30letý Dries Valaert, který v době útoku čekal na letišti na odbavení.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

„Oba výbuchy přišly téměř současně. Oba nastaly u odbavovací přepážky, jedna byla blízko kavárny Starbucks. Bylo to hrozné, všude samá krev. Hotová apokalypsa,“ doplnil zaměstnanec letištní restaurace Samir Derrouich.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Záběry zevnitř zdevastované letištní budovy. Zdroj: AP/Caters

Čtěte:
ON-LINE: V Bruselu udeřili teroristé
Lidi ve zmatku evakuovali na letištní plochu

„Byla to hrůza. Viděl jsem nejméně sedm mrtvých. Všude byla krev. Lidé bez nohou. Viděli jsme těla bez nohou. Viděl jsem dva muže, jak leží obličeji dolů a z hlav jim crčí krev. Ta zranění byla strašná, to si neumíte představit,“ potvrdil Alphonse Youla.

Tlaková vlna z výbuchů vyrazila na bruselském letišti skleněná okna.

Tlaková vlna z výbuchů vyrazila na bruselském letišti skleněné výplně oken.

FOTO: Francois Lenoir, Reuters

Podle britského novináře Alexe Rossiho se po explozích otřásla celá budova.

Bomby mohly být v kufrech

Výbuchy byly dva, ale svědci se shodují, že slyšeli jen jednoho muže, jak krátce předtím vykřikuje něco arabsky. Dries Valaert si myslí, že bomby byly schované v kufrech, které byly právě na odbavení.

Následky výbuchu v hale bruselského letiště Zaventem

Následky výbuchu v hale bruselského letiště Zaventem

FOTO: Profimedia.cz

„Exploze nastaly hned za přepážkami a tlaková vlna šla směrem k nám. To se mi jeví jako nejrealističtější možnost. Nemyslím si, že to byl někdo se sebevražednou vestou,“ poznamenal.

Teroristé zaútočili na bruselském letišti Zaventem a ve stanici metra Maalbeek.

Teroristé zaútočili na bruselském letišti Zaventem a ve stanici metra Maalbeek.

FOTO: Reuters

Chvíli po výbuchu se k šoku přidala panika a nastal hromadný úprk. „Utíkal jsem. Přeskočil jsem bezpečnostní zábrany směrem k odletové bráně, protože jsem si myslel, že tam to bude bezpečnější. Mojí první reakcí byla vypadnout pro případ, že tam jsou útočníci s puškami. Zavládla panika, všude byli lidé v pohybu,“ uvedl Valaert.

Metro bylo plné lidí

V 9.19 hodin vybuchla bomba v centru města v blízkosti klíčových institucí v soupravě metra ve stanici Maelbeek. Vlak byl v ranní špičce plný lidí. „Metro zrovna vyjíždělo ze stanice, když se ozvala skutečně hlasitá exploze. Všude zavládla panika, metro bylo plné lidí,“ uvedl Alexandr Brans.

Následky atentátu v bruselském metru

Následky atentátu v bruselském metru

FOTO: Profimedia.cz

První fotografie odhalily, že exploze vagón zcela zničila. Uvnitř rozmetala veškeré vybavení, vyrazila všechna okna a dveře.