Vinu Ukrajinky považuje prokuratura za prokázanou, Savčenková provinění rozhodně popírá.

KOMENTÁŘ DNE:
Rumuni protestují, EU se blazeovaně neangažuje - Protesty Rumunů proti korupci a nečinnost Evropské unie komentuje Alex Švamberk. Čtěte zde >>
Očima Saši Mitrofanova: Komu Senát nedají? Kdo ho nechce dát?

Čelí obvinění z vraždy, z pokusu o vraždu a z nezákonného překročení ruských hranic. Předloni v létě v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny údajně úmyslně navedla minometnou palbu na skupinu neozbrojených civilistů a novinářů, kteří byli na kontrolním stanovišti separatistů. Dva ruští novináři byli při následném útoku zabiti.

Savčenková ale tvrdí, že byla do Ruska zavlečena a že ji separatisté zajali ještě před útokem. Ukrajinské letkyni, která byla mezitím zvolena za poslankyni kyjevského parlamentu, hrozí maximální možný trest 25 let vězení.

V médiích se ale objevují spekulace, že bude po vyhlášení rozsudku vyměněna za ruské vojáky zatčené na Ukrajině během vojenských operací v Donbasu.

Výše trestu je obhájci lhostejná

Spekulace ve středu potvrdil i advokát Savčenkové Ilja Novikov. Novinářům řekl, že je mu zcela lhostejné, o jaký trest prokuratura žádá a jaký verdikt soud vynese. Savčenková bude podle něj osvobozena v důsledku "politických rozhovorů”.

"Vůbec nás to nezajímá, je to úplně jedno. Obhajoba nebude brát na rozsudek zřetel. Obyčejně na výši trestu záleží a bojuje se o každý rok. V tomto případě to ale neplatí," řekl Novikov.

Ukrajinská pilotka vrtulníku Mi-24 na protest proti postupu ruské justice držela opakovaně hladovku, zatím poslední vyhlásila v polovině loňského prosince a drží ji doteď. Podle obhájce pije jen vodu a po vynesení rozsudku je připravena přestat i pít.