„Podle dostupných informací je nejvyšší vedení země, prezident Erdogan a jeho rodina, zapleteno do tohoto zločinného obchodu,“ řekl Antonov novinářům.

„Turecké vedení předvedlo extrémní cynismus, jen se podívejte, co dělají. Vtrhli na cizí území a drze jej rabují,“ dodal náměstek ruského ministra obrany.

S nařčeními na adresu Turků přišel už v minulých dnech několikrát ruský prezident Vladimir Putin. Dosud ale Moskva o přímém zapojení tureckých úřadů, natož prezidenta Erdogana, do pašování ropy a jejího prodeje nemluvila. Putin naposledy v pondělí prohlásil, že Turci sestřelili ruský suchoj s jasným cílem odvést pozornost od pašování ropy z území ovládaného Islámským státem. [celá zpráva]

Satelitní snímky z turecko-syrské hranice

Satelitní snímky z turecko-syrské hranice

FOTO: Handout, Reuters

Satelitní snímky jako důkaz

Moskva své nové obvinění podložila satelitními snímky, které údajně zachycují konvoj cisteren směřující z území ovládaného Islámským státem do turecké rafinérie a do dalších částí země.

Turecko to rezolutně popírá. „Jakmile se takové obvinění potvrdí, ušlechtilost našeho národa mi nedovolí jinak než rezignovat. Nezůstanu ve svém úřadu, ale ptám se pana Putina, zůstanete vy,“ reagoval již dříve Erdogan na zmiňované obvinění. To ve středu zopakoval a prohlásil, že ruská strana na takové „pomluvy nemá právo”.

Konkrétní důkazy o zapojení Erdoganovy rodiny Rusové nepředložili, prohlásili nicméně, že „zveřejnili jen část všech důkazů”.

Přestože jsou turecko-ruské vztahy od minulého týdne kvůli sestřelenému bombardéru na bodu mrazu, oznámil v úterý ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, že se sejde se svým tureckým protějškem Mevlutem Cavusogluem, protože chce slyšet, „co má na srdci“.