„Rádi bychom zdůraznili, že se jedná se o preventivní opatření, jež bylo přijato na základě nově zjištěných skutečností, a že úzce spolupracujeme s aerolinkami, kterých se to týká,“ cituje BBC mluvčího britského kabinetu.

Ruský Airbus A321 se za dosud nevyjasněných okolností zřítil v sobotu nad egyptským Sinajským poloostrovem. Nikdo z 224 lidí na palubě tragickou nehodu nepřežil.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Letecké záběry trosek zříceného ruského Airbusu A321

Zdroj: Reuters

Zmiňované opatření by se podle Downing street mohlo dotknout asi dvou tisíc britských občanů, kteří v Egyptě tráví dovolenou. Vláda je proto vyzvala, aby kontaktovali přepravce a řídili se jejich pokyny.

ČTĚTE TAKÉ
Odletět z Evropy je čím dál těžší kvůli válkám, aerolinky trápí bezletové zóny

Podle egyptského korespondenta BBC Richarda Westcotta panují „jisté pochyby” o bezpečnostních kontrolách na letišti Šarm aš-Šajch. Opatření přijatá egyptskými bezpečnostními složkami proto na místě zkontrolují britští experti.

Britský ministr dopravy Patrick McLoughlin vysvětlil novinářům, že odložení plánovaných letů umožní odborníkům ze Spojeného království zjistit, zda jsou „na místě odpovídající kontroly”.

Příčina tragédie zůstává nejasná

O příčině neštěstí zatím nebyla vydána oficiální zpráva.

Egyptská média nicméně zveřejnila informaci, že podle analýzy datových záznamů způsobil katastrofu výbuch jednoho z motorů. [celá zpráva]

Tamní ministerstvo civilní dopravy potvrdilo, že obsah černé skříňky s parametry letu byl dešifrován, o výsledku se ale nezmínilo.

O moc sdílnější nejsou ani Britové. „Nemůžu s jistotou říci, co za nehodou letadla stojí, ale nabyli jsme podezření, že za jeho pádem může stát výbušné zařízení,“ zopakoval ministr dopravy McLoughlin.