Proud migrantů z Blízkého východu, kteří procházejí přes Balkán do západní Evropy, neustává, naopak, jejich počty rostou. V době vrcholícího podzimu za špatného počasí často uváznou v dešti, mlze a chladu na některé z hranic, protože Rakousko stanovilo strop na počet přijímaných uprchlíků a Německo vlnu přestává zvládat.

Schůzky se budou účastnit politické špičky zemí z oblasti a německá kancléřka Angela Merkelová. „Budou probírat naléhavé potřebné operativní odpovědi k nynějším humanitárním potřebám a rozhodnou o krátkodobých opatřeních,“ řekl Juncker vydavatelské skupině Funke, jejíž součástí je i Hamburger Abendblatt. „Ke zvládnutí situace je potřeba větší spolupráci a těsnější dohody mezi zeměmi v regionu,“ dodal.

Syrské děvče čeká na uatobus v táboře rakouském Spielfeldu

Syrské děvče čeká na autobus v táboře rakouském Spielfeldu.

FOTO: Darko Bandic, ČTK/AP

Migranti na delší cestě přes Chorvatsko a Slovinsko, kterou volí poté, co Maďarsko uzavřelo zelenou hranici, často nemohou pokračovat, protože země na trase stanovují denní stropy pro počty migrantů.

Hrozba uzavření hranic

”Pokud NěmeckoRakousko uzavřou své hranice, jsme připraveni nedovolit, aby se z našich tří zemí staly nárazníkové zóny. Jsme připraveni uzavřít hranice,” uvedl v Sofii v sobotu bulharský premiér Bojko Borisov po setkání s rumunským premiérem Victorem Pontou a srbským premiérem Aleksandarem Vučičem.

Migranti u rakouského tábora ve Spielfeldu

Migranti u rakouského tábora ve Spielfeldu

FOTO: Petr David Josek, ČTK/AP

Juncker podle německých médií už v pátek rozeslal účastníkům nedělního jednání šestnáctibodový plán, jak toho chce dosáhnout. Jeho součástí má být, že se nebudou přepravovat migranti k hranicím sousední země bez jejího souhlasu, napsal Frankfurter Allgemeine Zeitung. Právě tato o praxe Chorvatska vyvolala krizi ve Slovinsku a následně v Rakousku.

”Postižené země by neměly mluvit jen jedna o druhé, ale měly by mluvit jedna s druhou,” stojí podle agentury DPA v návrhu. Vlády dotčených zemí mají do 24 hodin jmenovat své zástupce pro koordinaci řešení otázek souvisejících s migrační krizí. Bez otálení by si měly vlády také poskytovat informace o aktuálním pohybu migrantů.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Migranti na Srbsko Chorvatské hranici


Merkelová hájí uprchlíky

Nedělní schůzky by se měli zúčastnit čelní představitelé Rakouska, Maďarska, Slovinska, Chorvatska, Rumunska, Bulharska, Řecka a nečlenských zemí Srbska a Makedonie.

Schůzky se zúčastní také německá kancléřka Angela Merkelová, která bude podle týdeníku Der Spiegel bojovat za prosazení návrhu rozdělování migrantů v rámci EU hned v prvních registračních centrech.

Juncker ocenil tvrdou pozici Merkelové, která nadále hájí uprchlíky: „Velmi oceňuji, že kancléřku nedonutily ke změně kursu průzkumy veřejného mínění, protože toto není o krátkodobé popularitě, ale o podstatě.”

Merkelová ale už řekla, že mnozí, kteří přijedou do Německa, zažijí těžké časy: „Bude to ta část, která nemá tak dobré vzdělání. Zajistíme, že zejména mladí lidé rychle dostanou práci.”