"Největší problém máme s tím, že nemáme komu potraviny rozdat, zatímco sklady praskají ve švech," stěžují si lidé z místní potravinové banky, zřízené Červeným křížem. Kámen úrazu tkví v tom, že úřady stanovily částku 771 zlotých (asi 4935 Kč) jako maximální měsíční příjem na člena rodiny, která by chtěla díl z rozdávaných potravin.

Předat potraviny rodinám s mírně vyšším příjmem ale nová pravidla přísně zakazují pod hrozbou tvrdého postihu. Sankce za rozdání potravin neoprávněným osobám činí 110 procent hodnoty všeho zboží předaného organizaci.

"Člověk se z pravidel vytratil," míní ředitel koszalinské odbočky Červeného kříže, podle kterého se doposud podařilo vypátrat příjemce pouze pro třetinu toho, co má na rozdání.

"Srdce mi puká. To jídlo by mohlo pomoci lidem, kteří by si ho zasloužili, protože se každý měsíc musí snažit, aby vyšli s penězi," postěžovala si jedna z pracovnic skladu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí podle stanice slíbilo, že "nezůstane lhostejné", jakmile se prokáže, že potravinová pomoc nezahrnuje všechny, kdo by ji skutečně potřebovali.