Maďarsko zdůvodnilo tyto přípravy možnou změnou trasy migrantů po plánovaném uzavření maďarsko-chorvatské hranice. Provoz na maďarsko-slovinské hranici je v současnosti plynulý a bez kontrol.

Agentura uvedla, že žiletkový drát byl z terénu odstraněn a je uložen v rolích v trávě u maďarsko-slovinské hranice, která je hranicí mezi dvěma členskými zeměmi Schengenu. Na okraji silnice spojující maďarskou obec Tornyiszentmiklós a slovinskou obec Pince je nadále umístěn mobilní zátaras, kterým je možné v případě nutnosti zastavit provoz.

Slovinsko vyjádřilo spokojenost s odstraněním bariéry ze žiletkového drátu ze společné hranice s Maďarskem. „Naše diplomatické kroky byly úspěšné,“ uvedl slovinský ministra zahraničí Karl Erjavec. Slovinsko totiž vyčítalo Maďarsku, že o výstavbě bariéry na společné hranici předem neinformovalo.

Maďarsko už postavilo bariéru na 175 kilometrů dlouhé hranici se Srbskem a dokončuje zátaras také na hranicích s Chorvatskem. Jen v průběhu pátku vstoupilo na území Maďarska 8159 migrantů, kteří pokračovali dál do Rakouska a do Německa.