„Bez polských jablek, nizozemských rajčat, lotyšských šprotů, americké koly, australského hovězího a anglického čaje se naprosto obejdu, zvlášť když výsledkem bude nárůst ruského zemědělství a potravinářství,“ napsal na internetových stránkách listu Izvestija známý konzervativní komentátor Jegor Cholmogorov.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Ne všichni Rusové jeho nadšení pro vlastenecké nařízení prezidenta Vladimira Putina sdílejí. O Putinovi se na sociálních sítích mluví také jako o Drtiči šunky nebo Paliči sýru.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Rusko už zlikvidovalo sedm tun sýrů a 150 tun vepřových výrobků z evropské produkce.

Některým kritikům akce proti západnímu zboží připomíná kampaň za soběstačnost z dob Sovětského svazu, která se nakonec projevila naprostým nedostatkem třeba jen základního artiklu v obchodech po celé zemi.

„Prezident se rozhodl ukázat, že je také západním lídrem, a uvalil na Rusko sankce,“ hlásá jeden z mnoha posměšných příspěvků na internetu. Další navrhuje přepracovat znak ruské celní služby, na němž figuruje sv. Jiří s kopím. Podle něj by Jiří ve znaku už neměl zabíjet draka, ale klobásu ze Západu.

Svatý Jiří ve znaku ruské celní správy upraveném recesistou zabíjí uzeninu ze západu

Svatý Jiří ve znaku ruské celní správy upraveném recesistou zabíjí uzeninu ze Západu.

FOTO: Twitter

Parodie na obraz Ilji Repina Ivan Hrozný a jeho syn Ivan, běžně známý jako Ivan Hrozný zabíjí svého syna (zde: svého sýra).

Parodie na obraz Ilji Repina Ivan Hrozný a jeho syn Ivan, běžně známý jako Ivan Hrozný zabíjí svého syna (zde: svého sýra).

FOTO: Twitter

Lidé se ironicky ptají, jestli teď  přijdou na řadu i luxusní západní auta, v nichž se prohánějí ruští zbohatlíci včetně vysokých úředníků a politiků.

Rusové však svůj nesouhlas berou také vážně. Internetovou petici proti likvidaci výrobků podepsalo už čtvrt miliónu lidí.

„Proč bychom měli ničit jídlo, kterým můžeme nakrmit veterány, penzisty, invalidy, rodiny s mnoha dětmi, oběti přírodních katastrof a jiné potřebné?“ napsala autorka petice Olga Saveljevová.

Na zakázaných potravinách si podle jednoho z recesistů teď mohou pochutnat třeba kočky.

Na zakázaných potravinách si podle jednoho z recesistů teď mohou pochutnat třeba kočky.

FOTO: Twitter

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov k petiční akci řekl pouze to, že o ní Kreml ví. Současně se podivil, že ji v krátké době podepsalo tolik lidí. To je podle něj podezřelé.

Úřady připomínají, že bylo nutné zasáhnout, protože do roka od uvalení sankcí v reakci na embargo ze strany Západu narostl v Rusku černý trh se zakázaným zbožím desetinásobně. Potřebným jídlo rozdat prý nelze, protože představuje ohrožení spotřebitele. Navíc údajně jde o zanedbatelné množství.

„Nemyslím, že mluvíme o velkém množství. Domnívám se, že bude zničeno ne víc než několik set tun. Všichni chápou, co nás k tomu přivedlo,“ prohlásil šéf veterinární správy Sergej Dankvert.

Ničení sýru v Bělgorodu

Ničení sýru v Bělgorodu

FOTO: Federal Service for Veterinary and Phytosanitary Surveillance in Belgorod region/Handout, Reuters