Gröningovi bylo 21 let, když byl jako dobrovolník SS poslán Osvětimi. Bylo to v době, kdy tam nacisté přivezli na 425 tisíc Židů z Maďarska, z nichž nejméně 300 tisíc bylo okamžitě zplynováno.

Gröning přiznal, že je morálně vinen, právní vinu však odmítl. V Osvětimi odklízel zavazadla nových vězňů a vybíral z nich peníze a cennosti, které se pak hromadně odesílaly do ústředí v Berlíně. Odmítá však, že by se podílel na vraždění, i když o něm věděl.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: V Německu začal soud s bývalým esesmanem z Osvětimi. Záběry z 21. dubna 2015. Zdroj: Reuters

Tvrdil, že stejně jako milióny spoluobčanů byl indoktrinován myšlenkou, že Židé zorganizovali spiknutí proti Němcům a je třeba je preventivně hubit.

Gröning byl stíhán už v 80. letech, ale obvinění byl zproštěn. Znovu se jím vyšetřovatelé začali zabývat poté, co v dokumentu BBC vystoupil proti popíračům holocaustu. „Viděl jsem plynové komory. Viděl jsem krematorium. Byl jsem na rampě, když probíhaly selekce (deportovaných),“ uvedl.

Z Osvětimi byl v roce 1944 převelen, aby bojoval v Ardenách. Po válce se ocitl v britském zajetí. Po návratu do Německa se oženil a narodili se mu dva synové. Pracoval jako mzdový účetní ve sklárně.