"Žádná politická organizace nemá právo vytvářet zločinecké struktury," prohlásil prezident ve zjevné narážce na bojové formace Pravého sektoru.

Záminkou pro přestřelku s místní skupinou byl podle ukrajinských médií boj o vliv nad obchodem s pašovanými cigaretami. Tři auta, která byla na místě, měla české registrační značky. [celá zpráva]

Ukrajinské ministerstvo vnitra v pondělí označilo za vůdce útočníků velitele záložního praporu Pravého sektoru Romana Stojku, bývalého zakarpatského kriminalistu. Dvaatřicetiletý Stojka byl jako policista dvakrát kázeňsky potrestán, než byl v roce 2009 z řad policie propuštěn.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Na místě přestřelky jezdily vozy s českými značkami

Úřady nyní pátrají po dvojici ozbrojenců Pravého sektoru, kteří na útěku před zákonem zajali šestiletého chlapce. Zda je Stojka mezi nimi, není jasné. Rukojmí, kterým se kryli při ústupu do lesa, později propustili.

Premiér Arsenij Jaceňuk na přestřelku reagoval tím, že nechal propustit všechny celníky v Zakarpatské oblasti. Jejich práci budou vykonávat lidé z dalších regionů.

Na incident, který se odehrál jen kousek od slovenských hranic, na území, které před druhou světovou válkou spadalo pod bývalé Československo, reagovali i Slováci. Posílili kontroly na hranicích s Ukrajinou.