Konflikt mezi rebely podporovanými Ruskem a vládními jednotkami na východě Ukrajiny si vyžádal více než 6000 životů. Demonstranti ve východoukrajinských oblastech na začátku konfliktu žádali hlasování o větší autonomii. Ukrajinská vláda to ale tehdy odmítala.

V pondělí se však Porošenko sešel s parlamentním výborem, který připravuje dodatky k hlavním ukrajinským zákonům, a prohlásil, že nebude proti tomu, když se komise rozhodne pro podobné referendum.

"Jsem připraven vyhlásit referendum k otázce státních pravomocí, pokud rozhodnete, že je to potřeba," řekl v televizní debatě se členy výboru.

Zároveň zdůraznil, že je ale stále proti federalizaci Ukrajiny, jak si přeje Rusko. Je ovšem pro decentralizaci moci ve prospěch regionů. V rukách ústřední vlády by podle něj mělo zůstat hlavně rozhodování v bezpečnostních, obranných a zahraničních otázkách.

Jde proti dohodám, tvrdí separatisté

Podle zmocněnce proruských vzbouřenců Denise Pušilina se Porošenko ale snaží jít proti politickým reformám vyplývajícím z mírových dohod z Minsku. "Velký počet Porošenkových prohlášení nejenže je v rozporu s minskými dohodami, ale i se zdravým rozumem," prohlásil Pušilin podle agentury AFP.

"Jsou to zcela nepřijatelné věci. Všechno co (v Kyjevě) říkají a dělají nemá nic společného s minskými dohodami," dodal Pušilin. Jedním z problémů je, že k přípravám dodatků k hlavním ukrajinským zákonům nemohou říci své názory zástupci separatistů.