Stroj letěl z Barcelony do Düsseldorfu. Podle serveru listu Le Monde vyslalo letadlo v 10.47 nouzový signál. Pilot prý řekl jen jediné slovo - nouze. Posádka také žádala o možnost přistát na nejbližším letišti.

Stroj už v 10.31 začal ztrácet výšku. Z letové hladiny okolo 9500 metrů pak v posledních deseti minutách rychle sestupoval. Z radarů zmizel, když byl ve výšce zhruba dvou kilometrů.

ČTĚTE TAKÉ
Airbus před pádem klesl za šest minut o 4300 metrů
Germanwings patřily ve Španělsku mezi nejrychleji rostoucí aerolinky

Podle aktualizované zprávy dopravce v něm bylo 144 cestujících, dva piloti a čtyři členové palubního personálu. „Okolnosti nehody nás vedou k domněnce, že nikdo nepřežil,” oznámil prezident Hollande.

Ředitel Lufthanssy Carsten Spohr

Ředitel Lufthanssy Carsten Spohr

FOTO: Kai Pfaffenbach, Reuters

Letadlo havarovalo asi 20 kilometrů od obce Barcelonnette v oblasti Digne-les-Bain. Vrak už objevily vrtulníky francouzské policie. Podle německých médií jsou trosky rozesety na ploše zhruba dvou kilometrů čtverečních. Stroj ráno letěl z Německa do Španělska bez větších komplikací.

„Nehoda se stala v oblasti, kam je obtížné se dostat,” uvedl Hollande, který již po telefonu hovořil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Se španělským králem Filipem se má později osobně sejít, monarcha je totiž zrovna na návštěvě ve Francii.

Německá kancléřka Merkelová oznámila, že se ve středu chystá na místo neštěstí.

Podle agentury DPA figuruje na seznamu pasažérů 45 lidí se španělským příjmením. Podle Hollanda byli mezi cestujícími hlavně Němci a také turečtí občané. Češi mezi pasažéry podle dosavadních informací nejsou, uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Francouzští hasiči v Digne-les-Bains

Francouzští hasiči v Digne-les-Bains

FOTO: Jean-paul Pelissier, Reuters

„Nevíme ještě, co se s letem 4U9525 stalo. Hluboce soucítím s rodinami a přáteli našich cestujících a posádky. Jestliže se potvrdí naše obavy, pak je to pro Lufthansu černý den. Doufáme, že nalezneme přeživší,“ uvedl v prohlášení Carsten Spohr, ředitel aerolinií Lufthansa, jejíž dceřinou společností je nízkonákladová Germanwings.

Zřícený Airbus A320 společnosti Germanwings na archivním snímku

Zřícený Airbus A320 společnosti Germanwings na archivním snímku

FOTO: Jan Seba, Reuters

Informace o příletech na düsseldorfském letišti

Informace o příletech na düsseldorfském letišti

FOTO: ČTK/AP

Španělští policisté doprovázejí příbuzné cestujících z Airbusu A320 Germanwings

Španělští policisté doprovázejí příbuzné cestujících z Airbusu A320 Germanwings

FOTO: Gustau Nacarino, Reuters

Na místo zamířil francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve a na cestu tam se vydá i jeho španělský kolega Jorge Fernández Díaz, ohlásil premiér Mariano Rajoy. „Budeme dělat vše, co je v našich silách, abychom pomohli rodinám obětí,“ přislíbil předseda vlády na mimořádné tiskové konferenci.

Video

Expirované video

Prezident Hollande k leteckému neštěstí ve Francii. Zdroj: Reuters

Podle Le Monde havaroval starší stroj A320 s imatrikulací D-AIPX. Z informací serveru airfleets.net vyplývá, že byl uveden do provozu v roce 1991.

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

Akcie firmy Airbus bezprostředně po nehodě poklesly o dvě procenta a aerolinek Lufthansa o pět procent, uvedla AFP.

Germanwings si po nehodě na svých webových stránkách změnily barvu firemního loga na černošedou.

Podle serveru La Provence se naposledy stroj A320 ve Francii zřítil v lednu 1992. Tehdy zahynulo 87 lidí.

Airbus A320 patří k nejrozšířenějším dopravním letadlům na světě, létá jich přes 6000.