Turista byl podle policejní inspektorky Sidsel Svarstadové součástí skupiny nejspíš českých turistů, kteří se vydali na túru ve vzdálenosti asi 30 kilometrů od největšího města arktického souostroví Longyearbyenu.

Medvěd na ně zaútočil u usedlosti Fredheim. „Jedna osoba je zraněná. Vyzvedla ji helikoptéra a transportovala do nemocnice v Longyearbyenu,“ řekl listu Svalbardposten policejní inspektor Vidar Arnesen. Zranění prý nejsou vážná. Medvěd byl zastřelen.

V těchto dnech je na Špicberkách mnoho turistů, kteří se přijeli podívat na páteční zatmění Slunce. Norské úřady před několika dny varovaly, aby další lidé již na ostrov nejezdili kvůli plným hotelům, mrazu a kvůli nebezpečí, které představují lední medvědi.

V roce 2011 usmrtil lední medvěd na Špicberkách mladého britského táborníka a čtyři další zranil. V průměru lidé na tomto severonorském souostroví ročně zastřelí v sebeobraně tři lední medvědy. Podle místního nařízení by měli být všichni turisté, kteří opustí obydlené části, doprovázeni místním ozbrojeným průvodcem.