Davydovová, bývalá komunistka, byla zadržena koncem ledna v rodné Vjazmě na západě Ruska. Tajná služba zjistila, že loni v dubnu žena varovala ukrajinské diplomaty před možnou ruskou intervencí v Doněcku. Jak se kontrarozvědka k této informaci dostala, není známo.

Davydovová si všimla, že vojenská kasárna v sousedství jejího bydliště – kde sídlí brigáda speciálních sil vojenské rozvědky GRU – jsou prázdná. V městské dopravě také vyslechla hovor jednoho z vojáků, který do mobilu mluvil o „služební cestě" po malých skupinách a v civilu. Domyslela se, že jednotka byla nejspíše odeslána do Doněcka, a rozhodla se zatelefonovat na ukrajinské velvyslanectví v Moskvě.

Rozruch dolehl až do Kremlu

Podle kritiků se nyní ruská justice ocitla ve svízelné situaci, protože ruská intervence na Ukrajině oficiálně neexistuje, a tudíž informace o ní nemůže být vlastizrádná. V Rusku navíc sílí protesty, protože sedm dětí Davydovové zůstalo bez matky a sám otec se o ně starat nemůže.

Rozruch kolem vlastizrádné kauzy dolehl až do Kremlu, který se podle ruských zákonů peticí občanů bude muset zabývat. Mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov v úterý novinářům řekl, že o případu Davydovové ruské vedení ví a záležitost nepochybně projedná. „Kauza má ohlas a v Kremlu si toho jsou vědomi,” řekl Peskov.