Horolezec s kolegyní lezli na severní stěně Rumanova štítu (2428 metrů nad mořem), který je v západní části Vysokých Tater. Pro mrznoucí déšť a souvislou ledovou vrstvu oba uvízli ve výšce 2360 metrů a nedokázali se pohnout z místa. Na slanění do žlebu neměli dost horolezeckého vybavení. Požádali proto o pomoc záchranáře.

Slovenská Horská služba požádala o spolupráci polské kolegy s vrtulníkem. Ten přistál ve Starém Smokovci a na palubu nabral čtyři horské záchranáře s potřebným materiálem. Pro silný nárazový vítr musel vrtulník přistát u Popradského plesa a záchranáři pokračovali pěšky ve velmi komplikovaných podmínkách. Zledovatělé skály střídaly sněhová pole se souvislou ledovou kůrou.

Místo, kde dvojice českých horolezců uvízla.

Místo, kde dvojice českých horolezců uvízla.

FOTO: Slovenská Horská záchranná služba

Záchranáři nakonec dosáhli vrcholu Romanova štítu, uvízlou dvojici lokalizovali a spustili k nim na laně jednoho záchranáře. Ten pomohl českým horolezcům dostat se k lanu, pomocí něhož se dostali na vrchol. Následně společně všichni sestoupili Zlomiskovou dolinou k Popradskému plesu. Tam se čeští horolezci ubytovali na chatě. Záchranná akce byla ukončena v neděli ve dvě hodiny nad ránem.

Výstup zahájili na Silvestra

Igor Trgiňa, který se zúčastnil záchranné akce, potvrdil, že čeští horolezci se na výstup vydali už na Silvestra. Podle této informace tak strávili v horách za krajně nepříznivých podmínek čtyři dny.

„Na výstup byli dobře připraveni. Měli stan, spacáky i jídlo. Počítali s tím, že tam stráví několik dnů. Zaskočilo je však, že z pátku na sobotu i ve výškách nad 2000 metrů pršelo a padal takový lepkavý sníh. To způsobilo, že celá severovýchodní stěna byla jakoby oblepena asi třícentimetrovou vrstvou ledu,“ cituje Trgiňu server aktuality.sk.

„Kluk, který výstup vedl, zkoušel alternativně nalézat doleva nebo doprava, ale vše by to bylo na hranici ohromného nebezpečí. Neměl totiž šanci udělat si žádné jištění,“ dodal Trgiňa.