Námořníci odplují ze západofrancouzského přístavu Saint-Nazaire, aby strávili dovolenou s rodinami. K cestě domů využijí loď Smolnyj, která je na místo v létě také dopravila. [celá zpráva] Opustit zemi mají podle Ouest-France do 25. prosince.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Paříž koncem listopadu oznámila, že opět odkládá předání první ze dvou válečných lodí třídy Mistral Rusku kvůli jeho intervenci na Ukrajině. Byl to již druhý odklad dodávky a tentokrát na neurčito. [celá zpráva]

Francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian před necelými dvěma týdny naznačil, že obě lodi nemusejí být Moskvě dodány vůbec nikdy, pokud se zásadním způsobem nezmění situace na Ukrajině.

Smlouvu o dodávce dvou výsadkových plavidel, která mohou přepravovat vrtulníky a tanky či velitelské štáby, podepsala Francie s Ruskem v roce 2011. Ruská armáda měla první ze dvou moderních lodí od Francouzů převzít již na konci října.