Ministr financí Oleksandar Šlapak v ukrajinské televizi První kanál odpověděl na dotaz, zda by se nemohla vytvořit v Donbasu zóna volného obchodu: „Taková varianta je možná. Za vzor by se vzalo to, co bylo na Krymu.“

Podle něj vláda tuto možnost zvažuje: „Pracujeme na různých scénářích, mezi nimi s tímto scénářem. Přesněji bych to řekl takto - u projektů, na nichž jsme pracovali dříve a překládali předchozímu parlamentu, jsme vycházeli z toho, že se nám podaří udržet tuto oblast pod kontrolou Ukrajiny. Nyní jsme nuceni revidovat politiku k tomuto regionu.“

Ukrajinský ministr financí Olaksandr Šlapak v paralmnetu (vlevo). Vpravo premiér Arsenij Jaceňuk

Ukrajinský ministr financí Olaksandr Šlapak v parlamentu (vlevo). Vpravo premiér Arsenij Jaceňuk

FOTO: Profimedia.cz

Šlapak také vysvětloval, že rozhodnutí nevyplácet důchody a sociální dávky lidem žijícím na východě Ukrajiny bylo přijato na základě doporučení národní bezpečnostní rady, napsala Ukrajinska pravda.

„Připisujeme všechny výplaty, které se měly uskutečnit, ale neprovádíme je. Nyní provádíme výpočty, jak je to s daněmi v této oblasti. Naneštěstí daňové úniky byly vždy docela běžné a ke dnešku, jak ukazují naše finanční úřady, stále více (plátců) se přihlašuje k pobytu v těch oblastech, které nemáme pod kontrolou. To je důvod, proč nyní aktivně pracujeme na tom, jak vybudovat ekonomické a fiskální vztahy s tímto regionem,“ řekl ministr.

Podle expertů byl podobný zákon přijat i na Krymu, i když Ukrajina neuznala jeho osamostatnění a následné připojení k Rusku. Jeho obyvatele vede jako lidi, kteří nemají v zemi trvalý pobyt.