„Raději by neměl o Pussy mluvit. Neví, kdo Pussy jsou. Na to jsme odbornice my, on ne. My děláme punk, on ne. Choval se jako obyčejný patriarchální hlupák,“ prohlásila Naděžda Tolokonnikovová.

Zeman podle Pussy Riot nechápe, o co v Rusku jde.

Tolokonnikovová společně se svou kolegyní Marijou Aljochinovou tráví tento týden ve Velké Británii, kde mají mimo jiné na programu vystoupení na Cambridgské univerzitě s disidentem ze sovětské éry Vladimirem Bukovským. V rámci své cesty poskytly rozhovor Guardianu, BBC a České televizi.

Prezident Miloš Zeman způsobil před dvěma týdny pozdvižení, když v přímém přenosu v rozhlasových Hovorech z Lán hovořil o tom, že v Rusku nejsou žádní političtí vězni. O Pussy Riot v té souvislosti hovořil jako o pouhých chuligánkách, jejichž texty jsou samá vulgarita. „Je to ku... tam, ku... sem,“ prohlásil Zeman a upozornil, že už slovo pussy znamená v překladu ku...

Video

Miloš Zeman nešetřil v Lánech vulgarismy. Český rozhlas zveřejnil upravenou verzi.

Prezident si vybral tu nejkrajnější variantu překladu slova pussy, která angličtinářům na mysl ve spojení Pussy Riot nepřijde na mysl. Navíc nemluvil pravdu, když uvedl, že texty skupiny se hemží těmito výrazy. Ve skutečnosti toto slovo v písňových textech Pussy Riot vůbec nemají.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Vystoupení Pussy Riot v hlavním moskevském chrámu

Dvě členky Pussy Riot byly v Rusku odsouzeny k dvěma letům vězení za vystoupení v hlavním moskevském chrámu Krista Spasitele. Třetí hudebnici soud zprostil viny.

Kapela v chrámu hrála skladbu Bohorodičko, vyžeň Putina, v níž se opírala nejen do ruského prezidenta Vladimira Putina, ale kritizovala i hlavu ruské pravoslavné církve patriarchu Kirilla jako agenta KGB.

Putin oběma odsouzeným tři měsíce před vypršením jejich trestu a krátce před zimní olympiádou v Soči udělil milost.