„Musíme stále myslet na lekce minulosti a učit se z nich. A z minulosti jsme se naučili, že dokud si Rusové a Němci rozumějí, dokud jsou naše vztahy dobré, daří se dobře celému světu, nejen oběma našim národům. Proto bychom měli dbát na to, aby to tak zůstalo,” řekl třiaosmdesátiletý politik, který je oceňován za své rozhodnutí nepotlačit silou demokratická hnutí ve východní Evropě v roce 1989.

Gorbačov se také v Berlíně, kde je v rámci 25. výročí pádu berlínské zdi, nepřímo vyjádřil k situaci na Ukrajině, které kalí vztahy obou zemí, když vyzval, aby NěmeckoRusko společně dostaly pod kontrolu „napětí, které v poslední době vzniklo”. Před cestou do Berlína někdejší sovětský prezident řekl, že ukrajinská krize je vhodnou „záminkou” pro Spojené státy, aby kritizovaly Rusko.

Gorbačov také ocenil pokrok, kterého Berlín i celá bývalá Německá demokratická republika dosáhly od pádu železné opony: „Vzpomínám si, že při mé první návštěvě Německa byl Berlín temné a zničené město. Stále ještě nesl stopy velké a krvavé války. Teď vidím, jak hezky město vypadá a jak zkrásněla celá země a samozřejmě mě to těší.“