Oficiální mezinárodní pozorovatelé sice volby bojkotují, ale na místo dorazilo několik desítek zástupců Ruska, různých separatistických regionů Evropy či okrajových evropských politických stran.

Podle agentury TASS byli zahraniční pozorovatelé a zákonodárci prohlášením SBU překvapeni. Ukrajinská bezpečnostní služba prý uvedla, že jejich činnost pokládá za zločinnou.

Protesty na ambasádě

"My tu o ničem nerozhodujeme. Přijeli jsme monitorovat volby," ohradila se černohorská poslankyně Radojica Živkovičová. Novinář ze srbského listu Politika Slobodan Samardžić zase varoval, že po návratu do Bělehradu podá s dalšími pozorovateli protest na ukrajinské ambasádě. "Myslím, že ukrajinské úřady by neměly být tak hloupé," citovala Srba ruská agentura.

Doubrava v neděli serveru iDnes.cz řekl, že se do Luhansku vydal jako soukromá osoba na pozvání, ale netuší, kdo ho pozval.

Proruští separatisté v obsazené části Luhanské a Doněcké oblasti uspořádali volby šéfů samozvaných lidových republik a jejich parlamentů navzdory důraznému nesouhlasu Kyjeva. A to týden po ukrajinských parlamentních volbách, které naopak bojkotovali.

Jako nelegitimní hlasování označila OSN, dále Spojené státy, Francie či Německo, podle nichž jde o jasné porušení mírové dohody z Minsku, kterou povstalci s ukrajinským vedením uzavřeli začátkem září. Moskva naopak volby podporuje.