„Teď už je to v pořádku. Je těžké uvěřit, že jsme se zachránili, že jsme zase doma a můžeme být zase Ukrajinci. Je to těžké. Poslední tři měsíce jsme žili v neznámém státě, nevěděli jsme, co se děje,“ řekla Irina, která neprozradila své příjmení.

Další se jen těší ze skutečnosti, že skončily boje: „Mysleli jsme si, že se nedočkáme dalšího dne. Minulé úterý jsme se sbalili a odjeli. Čekali jsme do poslední minuty, mysleli jsme si, že jsme dost silní, abychom to vydrželi, ale noc z pondělí na úterý, kdy začali bombardovat náš blok, byla děsivá. Jsem šťastná, že jsme odjeli a vzali s sebou děti, protože v noci na úterý se rozbila okna, všichni se ukrývali ve sklepě a sousedi utekli. Viděli jsme, jak se jim třesou ruce,“  řekla další obyvatelka Slavjansku Oksana, která se už do města vrátila.

Obyvatelé Slavjansku si odnášejí dodané brambory

Obyvatelé Slavjansku si odnášejí dodané brambory

FOTO: Gleb Garanich, Reuters

Oslovená Jana vyjádřila prostou radost z konce bojů: „Cítím radost. Jsem šťastná, že se mohu vrátit domů, že je mír a ne válka.“

Město bylo dlouho pod palbou, bylo bez elektřiny a bez vody, protože byly poškozeny hlavní rozvaděč i přivaděč.

Luhansk zůstává terčem útoků

Zatímco pro obyvatele Slavjansku boje skončily, Luhansk je dále ostřelován. Městský úřad byl pod palbou z minometů, přičemž zahynuli tři lidé, uvedla Ukrajinska pravda s odvoláním na místní činitele. Zraněno bylo šest civilistů.

V úterý byly při náletech zasaženy obytný dům a hudební škola.

Ukrajinská stíhačka vypaluje poblíž Slavjansku klamné cíle

Ukrajinská stíhačka vypaluje poblíž Slavjansku klamné cíle

FOTO: Gleb Garanich, Reuters

„Byl to výbuch. A zasáhl náš dům. První patro se začalo otřásat. Veškerý porcelán mi popadal,“ řekl obyvatel domu s rozbitými okny.

V šoku byla i učitelka hudby Lilija Malinová: „Nejsem jen otřesena. Nemohu slovy vyjádřit své pocity. Nečekala jsem, že se tohle může stát tady. Když s někým mluvím po telefonu, vždycky říkám, že bude všechno v pořádku. A najednou, když jsem volala do práce, řekli mi, že škola je v troskách.“

Obyvatelé Slavjansku čekají ve frontě na potravinovou pomoc.

Obyvatelé Slavjansku čekají ve frontě na potravinovou pomoc.

FOTO: Gleb Garanich, Reuters

Boje přitom zřejmě neskončí. Premiér samozvané Luhanské národní republiky Valerij Bolotov zaujal tvrdý postoj a míní se bránit. Odmítl mírový plán ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, který podmiňuje jednání složením zbraní, a odmítá i případné jednostranné příměří.

„V každém případě to budeme my, kdo zahájí rozhovory. Neakceptujeme stávající scénář, kdy bychom souhlasili s jednostranným přerušením bojů, zatímco oni (ukrajinská armáda) přeskupí své síly. Jestli budou nyní nějaká jednání, tak za našich podmínek,“ prohlásil Bolotov.

Krasnyi Lyman

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

Separatisté utrpěli v posledních dnech řadu porážek, přišli o města Slavjansk i Kramatorsk a několik dalších obcí. Jsou přesvědčeni, že jednostranné desetidenní příměří využil Kyjev k přeskupení a posílení svých jednotek, které začaly rychle postupovat. [celá zpráva]