Serpentinit neboli hadec je podle šéfa revizorů Marata Mullajanova několikanásobně dražší než běžný štěrk a pro využití v podkladu dálnice je příliš křehký. Způsobené škody revizoři ještě nevyčíslili, nicméně případ už předali vyšetřovatelům.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Šéf státního podniku, který vozovku u obce Travniki u Čeljabinsku opravoval, je už v policejní cele. Neskončil tam však kvůli předražené rekonstrukci dálnice, ale kvůli úplatku, kterým si prý pokoušel zajistit ochranu.

Podle listu Argumenty i fakty byl hadec podle odebraných vzorků použit nejméně na třetině opraveného úseku, ačkoli je sedmkrát dražší než obyčejný štěrk. Geologové prý nechápou, jak se mohli stavbaři „splést”, nicméně uživatelé internetu vtipkují, že konečně je odhaleno tajemství „jakosti a láce” ruských cest.

Experti přesto nedoporučují čerstvě položenou vozovku předělávat: nová oprava by nejspíše vyšla dráž než si počkat, až bude opravdu nutná.

Hadec
Hadec se používá ve šperkařství, ale také se z něj získává olivín, ze kterého vzniká. V této metamorfované vyvřelé hornině se ale nalézají i další minerály využitelné ve šperkařství, jako jsou granáty nebo různé druhy křemene. Další přeměnou hadce vznikají opály.
Hadec se často používá jako dekorační obkladový kámen. Přidává se však i do speciálních betonů pohlcujících radioaktivní záření. Z vláknitého hadce se také získával azbest. Z houževnatého hadce se vyrábí i drcené kamenivo.