Slavjansk ovládli separatisté v dubnu a armáda se je odtud zatím bez úspěchu snaží vytlačit. V posledních dnech se jeho dobytí stalo její strategickou prioritou vzhledem k tomu, že stotřicetitisícové město leží v srdci Donbaského uhelného regionu.

Intenzivní ostřelování trvá už týden. Obyvatelé zprvu vzdorovali a snažili se vést svůj každodenní život, ale dnes už jsou ulice města prázdné.

Zničená čerpací stanice ve Slavjansku

Zničená čerpací stanice ve Slavjansku

FOTO: ČTK/AP

Armáda tvrdí, že na civilní objekty na rozdíl od vzbouřenců neútočí, ale podle místních to není pravda. Jedna žena popsala agentuře Reuters útok na místní obchod se sportovními potřebami. „Na ulici leželi popálení lidé. Tady leželo jedno z těl,“ ukazuje Taťána na ulici nemytou rukou.

Ve Slavjansku totiž není voda, kterou by se umyla, ani elektřina a plyn. Došel benzín a město je bez telefonního signálu. Tenčí se zásoby potravin. [celá zpráva]

Slavjansk se pomalu mění v město duchů, v centru je otevřeno jen pár obchodů. Množství domů na předměstích je spálených, v ulicích stojí opuštěné automobily ze sovětské éry.

Hasiči zasahují v továrně na nábytek ve Slavjnasku zasažené minometným granátem.

Hasiči zasahují v továrně na nábytek zasažené minometným granátem.

FOTO: Andrei Petrov, ČTK/AP

Místní odhadují, že před boji uprchla třetina obyvatel. Na kontrolních stanovištích armády kolem města se tvoří dlouhé fronty. V autech směřujících na západ sedí většinou ženy a děti. Vojáci totiž muže ven nepouštějí v obavě, že by to mohli být vzbouřenci, kteří se přeskupí a obnoví své akce jinde.

„Snažili jsme se odejít společně minulý týden, ale armáda mě nenechala projít. Říkali, že bych mohl být terorista,“ řekl Reuters obchodník, který se představil pouze křestním jménem Alexej. Slavjansk se pokoušel opustit se svými dvěma dcerami.

Slavjansk se mění v město duchů.

Slavjansk se mění v město duchů.

FOTO: ČTK/AP

Lidé opouštějící Slavjansk

Lidé opouštějící Slavjansk

FOTO: ČTK/AP

Nový ukrajinský prezident Petro Porošenko by rád ukončil vojenskou operaci na východě do příštího týdne. Komentáře se shodují, že to není reálné, ačkoliv v táboře separatistů vznikly rozepře a jednotlivá centra odporu mezi sebou ztratila rychlé spojení. Vzbouřenci odmítli nabídku nové hlavy státu na amnestii a volný odchod do Ruska, když složí zbraně.